Yazı Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 21:13 Bu yazı 2978 kez okundu
 
ZİLE DE SEÇEN VE SEÇİLEN OLMAK.
Abbas Kul
mail@mail.com
 
 

ZİLE DE SEÇEN VE SEÇİLEN OLMAK.

 

 

Demokrasi denince , eski büyüklerimizin deyişi ile“Demograt” diye ifade ettikleri sözleri bende çağrışım yapar. Belki büyüklerimizin söylemek istediği o zaman ki bir siyasi parti adı idi. Adını doğru ifade edilememiş olsalar da algılarda yatan bu günkü anlamda ki Demokrasi idi. Türkiye Cumhuriyetinin çok partili sisteme geçişi ile bu sözcük çeşitli şekilde ifade edilmeye başlanmıştır. Dünyada ki siyasi ve sosyal gelişmeye paralel olarak Demokrasi anlayışı milletlerin benimsediği bir yönetim biçimi halini almıştır. Adını nasıl söylersek söyleyelim Türk Halkı bu sistemi benimsemiş ve yaşamına entegre etmiştir. Demokrasilerin vaz geçilmezi seçen ve seçilendir. Yasaların belirlediği gün ve zamanda seçim,seçmen ve seçilenin profili belirlenir.

 

Genel bir seçim arifesi içindeyiz. Arife denince bayramlar akla gelir. Yaşayacağımız seçimin bayram olmaması için hiçbir sebep yoktur. Yaşanacak bu seçimin argümanları seçen ve seçilendir. Seçimi bayram haline dönüştürmek seçen ve seçilene düşer…

 

Bizler olayın seçen boyutunu yani seçmen tarafını oluşturuyoruz. En büyük isteğimiz güzel bir seçimimin olması ve kim seçilirse seçilsin seçene ve seçilene saygı gösterilmesidir.

 

Bu davranış bizim demokratik davranış göstergemiz olacaktır. Kim kime oy verirse versin , bunu Demokratik bir davranış olarak algılamamız gerekir. Seçen olarak biz bu tür davranış içinde oluruz. Olayın seçilen boyutuna bakmamız gerekir. Seçen çoğunluk olarak, seçeceğimiz kişilerden beklentilerimiz olacaktır.

 

“Seçim sırasında “ diye başlarız ve çoğul bir ifade ile: “Biz seçmeniz ; sizleri seçmekle sorumluyuz. ! Başkanlık için adayı bizim belirlememiz en büyük hakkımızdı. Bunun böyle olmasını Demokrasiye inandığımız için düşünüyoruz. Bu istem bir türlü Türk Demokrasisinde gerçekleşmiyor. Tepsi içerisinde al sana aday dercesine seçilecek adaylar sunuluyor. Biz seçmenlerden tercih yapmamız isteniyor. Allah tan Zile’miz için belirlenmiş adaylarımızla ilgili sorun yok gibi; Üç Belediye Başkan adayımız da Zile’yi bilen ve üç yağız Zile delikanlısı, inanılan, güvenilen kişiler. Onlardan ilk isteğimiz asgari müşterek konularında birlik mesajları vermeleri. Devlet, Millet, İnanç, Bayrak, Atatürk gibi milletimizin çimentosunu oluşturan değerlerle oy avcılığı ve siyaset yapılmasın. Seçim sırasında hiçbir siyasi oluşum “Ben daha çok” ile başlayan cümleler kurarak değerleri siyasi malzeme yapmasın. Hizmet yönünde yapacaklarının plan ve projesini halkın anlayacağı bir dilde anlatsın. Spekülatif ve uçuk vaatlerle bizlerin oyuna talip olmasın. Yıkıcı değil, yapıcı olunması bizleri ikna edebilir. Bu gün yarın kapım çalınacak, dükkanımıza ,evimize uğrayacaksınız.”Buyurun hoş geldiniz” deriz , çayımızı içersiniz, yapacaklarınızın çetelesini bir yere not ederiz..Siyasette gülen yüzler isteriz. Yapılan siyaset çare üretme sanatı ise Zile’mizin sorunlarının çözümüne yönelik üretilen fikirlerin ön plana çıkarılmasını isteriz. Seçilecek olan Muhtarımın , Belediye Başkanımın her zaman yanımızda olduğunu hmek isteriz. Seçilen kim olursa olsun Belediye Başkanım diyebilmeliyiz. Seçimi , seçmenin hakemliğinde yapılan bir yarış olarak görülmesini istiyoruz. Adayların , Bu mahalle bize oy vermez, bu kişi bana karşıdır gibi vehimlere kapılmasını istemiyoruz. Zile için; üç yiğit çıkmış meydana, üçü de biri birinden merdane olduklarını düşünüyoruz. Konulmuş bir tuğlanın üstüne bir tuğla da benden diyecek olan Belediye Başkanı istiyoruz. Zileli sizlerden kavga istemiyor. Aş ve iş olanağı bulabileceği çalışmalar istiyor. Balık değil, balık tutulmasının öğretilmesini istiyor. Seçim çalışmaları sırasında ki tavır ve davranışlarınız yetişen gençliğimize örnek olacaktır. Gençliğin algılamaları değişik olabilir. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekir diye düşünüyoruz . Aşağılayıcı kırıcı söz ve davranışlara meydan vermemeniz en büyük beklentimizdir. Seçim yarışına , birlikte mesaj ve görüntü ile başlarsanız olumlu bir başlangıç olarak algı bulacaktır olumsuzluklar olmayacaktır. Sloganlarınız ve konvoylarınızla etrafınızı rahatsız edici davranışlardan kaçınılırsa, güzel bir seçim sey-ri yaşarız ve seçimi bayrama dönüştürmüş olursunuz !

 

Şarkılarınızla, türkülerinizle bu seçimi bir şölene çevirmek siz parti yöneticiler ve adayların elinde. Seçimler ayrıştırma yarışı değil birleştirme yarışıdır. Sizi seçecek seçmenin oyunu çanta da keklik olarak görmeyin. Ben mahalleme, sokağıma hizmet beklerim. Bunu bana nasıl yapacağını anlayacağımız dilden anlatmalısınız. Zile’nin değişen Türkiye şartlarına nasıl uyum sağlayacağı yönündeki çalışmalarınız neler olacağını bekleriz. Eğitim, kültür, spor ve sosyal alanlarda neler kazandıracağını kaynağını göstererek açıklamanızı isteriz. Seçmen olarak bizlerden bahaneleri kabul etmemizi beklemeyiniz

 

Seçmen olarak biri birimize karşı davranışlarımız önemlidir. Aynı aile içinde bile farklı görüşler olabileceği gerçeğini düşünerek hareket etmemiz gerekir. Farklılıklar güzellik olarak algılanmalıdır. Fikir olarak tartışmalarımızı belli ölçüler içinde tutmalıyız . Bu tür davranışlarımızın insani bir olgu olduğu gerçeğini unutmayalım. Farklı siyasi düşünce de olmamız kadar doğal bir olay yoktur. Mühim olan farklı düşünceyi kabullenebilmektir. Seçim, seçme konularında pozitif düşüncede olmamız bizlerin Demokrasiye olan inancımızı gösterir. Zile tabiri ile “umma küsme” olayı olması kabul edilemez. Seçmenin oyu , hiçbir partiye ipotekli değildir.

 

Beklentimiz güzel bir seçim yarışının olmasıdır. Yarış aktörleri farklı olsa da kazanan Zile ve Zileli olacaktır. Seçen ve Seçilen olarak başarı dileme hakkımızı kullanalım…

 

 

31.01.2009 Not:10 yıl önce yazdığım makale..!.

 
Etiketler: ZİLE, DE, SEÇEN, VE, SEÇİLEN, OLMAK.,
Yorumlar
Haber Yazılımı