Yazı Detayı
21 Temmuz 2014 - Pazartesi 15:22 Bu yazı 7376 kez okundu
 
SİLAH VE EKMEK
Mehmet Cebeci
mehceb@gmail.com
 
 

İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayı ve dünyada özellikle bölgemizde gelişen olaylar münasebetiyle kafamı kurcalayan bu iki kavram, “silah ve ekmek” üzerine hislerimi ifade etmek istedim.

      Gücü elde ettiğini ve güçlü olduğunu iddia eden ülkeler silah satışı yaptığını,  hırs üzerine inşası devam eden örgüt ve ülkeler silah aldığını ve dolayısıyla “peynir ekmek” gibi silah satışı yapıldığı ortada ayan-beyan görülüyor.

    Silah sanayisine ve savunmasına ayrılan bütçeler ülkeler ekonomisinde korkunç bir yer kaplamaktadır. Silah üreten de, aldığı silahı elinde tutanda meselenin özüne inildiğinde her ikiside ekmek peşinde. Bölgemizde olayların sonunun nereye varacağı belli olmayan kritik bir dönemece girilmiştir. Her yer ateş çemberi, vadedilenler insanlık için olduğu ifade edilsede ölenler, mağdur olan yine insanlar.

     Küresel ısınmanın hazırladığı kuraklık etkisiyle; üretimde rekolite düşüklüğü ve yer üstü ve yer altı suların çekilmesi varlıklar için ayrı bir tehlike olarak kapımızın tokmağına dokunmakta. 7 milyara yaklaşan nüfuslu, küreselleşmeye çalışan koca dünyanın tüyleri ürperten utanç tablosu; dünyada 1 milyar insan aç. Aslında israf edilmeden kullanılması halinde, yeryüzünün kaynakları bugünkü dünya nüfusundan çok fazlasını beslemeye kâfidir.

      Dünyadaki sıkıntıların giderek derinleşmesinin ve bu konudaki endişelerin artmasının en önemli iki nedeni; yukarıda da ifade edildiği gibi küresel iklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklıkla oluşan EKMEK sıkıntısı ve israf ile emperyalist ülkelerin kışkırtması ile de oluşan bölgesel anlaşmazlıklardan doğan çatışmalarda kulanılan SİLAH

      Silah ve ekmek ne diyelim birincisinin varlığı, ikincisinin yokluğu adam öldürüyor. Mehmet CEBECİ- 21.07.2014 

 
Etiketler: SİLAH, EKMEK
Yorumlar
Haber Yazılımı