Yazı Detayı
20 Ağustos 2009 - Perşembe 00:00 Bu yazı 9040 kez okundu
 
BALLICA MAĞARASI KAN KAYBEDİYOR!!!
Ali Cebeci
acebeci60@gmail.com
 
 
Ballıca Mağarası’na ilk defa 1995 yılının Haziran ayında gitmiştim. İlk gördüğüm zaman adeta büyülenmiştim. Muhteşemdi, doğa harikasıydı. Sarkıtların bal rengindeki görüntülerini kelimelerle ifade etmek mümkün değildi. Yanımda bulunan öğretmen arkadaşım nasıl diye sorduğunda hiç unutmayacağım şu cevabı vermiştim: “Bir insan dünyaya geldiğinde hiçbir şey görmese sadece Ballıca Mağarası’nı görse ve göçüp gitse dünyaya geldiğine ve yaşadığına değer diye düşünür.” demiştim.  Mağarayı gezerken bize refakat eden bir rehber vardı. İşinin ehli bir kişiydi. Mağaranın milyonlarca yıl süren oluşumunu anlattı.  Bir santimetre karelik bir oluşumun dört yüz yılda ancak gerçekleşebildiğini ifade etmişti. Mağarada bulunan sarkıt ve dikitlere dokunmamamızı, dokunulduğunda bal rengindeki şeffaf oluşumların özelliğini kaybedebileceğini ve kararacağını söylemişti. Bunun için de uyarı levhaları asılmıştı.

            Ballıca Mağarası Yüce Tanrı’nın bir armağanı, muhteşem bir doğa harikası… Milyonlarca yılda sabırla oluşan müstesna bir mağaradır. Yöre için mükemmel bir hazine, tükenmeyen bir kaynak, tanıtım için bulunmaz servet ve zenginliktir.

            Ballıca Mağarası’nı en son 2009’un Ağustos ayında gezdim. Yanımda ailemden beş kişi daha vardı. Onlar ilk defa göreceklerdi. Onlara o saklı hazineyi gösterme heyecanı içindeydim. Heyecanla mağaraya girdik. Keşke girmeseydim. Aman Allah’ım! Dünya harikası Ballıca Mağarası ne hale gelmişti! Yaşayan, cıvıl cıvıl, hayat dolu bir insanın mumyalanmış haline dönmüştü. Sarkıt ve dikitler kararmış şeffaflığını kaybetmişti. Ballıca Mağarası adeta ölmüştü. Milyonlarca yılda oluşan muhteşem doğa harikasını ne hale getirmişiz, sarkıtların üzeri çizilmiş, yazılmış, resimler yapılmış adeta yazı tahtasına dönüştürülmüş.

            Mağarada görevli olarak sadece giriş bileti kesen ve para alan bir çalışan vardı. İçerde hiçbir görevli ya da rehber yoktu. Olabildiğince ilgisiz… Her taraf pislik içinde, yerlerde çöpler, pet şişeler vs.

            Ben hiç yurt dışına çıkmadım. Oradaki doğal güzellikler, bu tür oluşumlar ne halde bilmiyorum ama şuna inanıyorum ki bizim ülkemizde gösterilen ilgiden daha fazlası gösteriliyor ve daha çok korunuyordur.

            Ballıca Mağarası resmen katledilmiş, bütün doğal zenginliği yok edilmiş… Bu haliyle görenlerin tekrar görmek isteyeceğini ve başkalarına tavsiye edeceğini hiç sanmıyorum!

Kendi kendime çok düşündüm. Hata kimde? Doğada hata yok. Bütün güzelliğini ve ihtişamını bize sunmuş, servet ve zenginliğini bizlere vermiş. Öyleyse hata kimde?  Hata hepimizde… Acaba hata eğitimsiz, kültürsüz, yetişmemiş cahil insanımızda mı? Yoksa ilgisiz ilgililerde mi, görevini yerine getirmeyen görevlilerde mi ?

            Ballıca Mağarası‘na çok yazık olmuş. Dünyanın kaçıncı harikası bilemem ama bu muhteşem mağara harika olmaktan çoktan çıkmış. Ballıca Mağarası kan kaybediyor… Kanser illetine düşmüş bir hasta gibi çaresiz, acılar içinde kıvranıyor. Önlem alınmazsa hızla tükenişe gidiyor.

            Yörenin bir insanı olarak duyarlı herkese sesleniyorum! Ne olur bir çare bulalım. Kaybetmeden yaşatalım. Uzmanları getirip teşhisini koyalım, tedavisi derhal yapılsın! Gelecek kuşaklara bu dünya harikasını bütün güzelliğiyle devredelim…

             Aksi olursa gelecek nesillere ve Yüce Allah’a hesabını zor veririz!

 

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı