Yazı Detayı
14 Ağustos 2009 - Cuma 00:00 Bu yazı 8406 kez okundu
 
BİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ ( *)
Abbas Kul
mail@mail.com
 
 

        Yüz yılımızın en büyük sorunu haline gelmiş, alışkanlıkların başlangıcı sayılan sigara ve onun insan yaşamındaki öneminden söz etmek istiyorum.
        Sigaranın ham maddesi tütün, içinde 4 bine yakın zehirli bileşimi olan bir bitkidir.En bilineni de nikotindir.Yapraklarında tanen,zamk,nişasta,reçine,alkolidler bulunur.Zehirli nikotin ve sulfat tuzları tarımda böcek ilacı olarak kullanılır.Tıb bu maddeyi henüz kullanmamıştır.!
        Bir paket sigaranın nikotini, içiciye bir defada verildiği zaman öldüresiye etki yaptığı saptanmıştır. Sigara ararlıklı içildiği ve duman nikotinin bir miktarını dışarı verdiği için ölümcül etkisi azalmaktadır.
      -Nedir zararları ?
      Sigaranın zararlarını yüzdeler halinde sıralayacak olursak korkunç gerçeklerle karşılaşabiliriz. Şöyle ki:
      Beyin tümörlerinin        %99 u
      Beyin kanamalarının     %85  i
      Akciğer kanserlerinin    %90 ı
      Gırtlak kanserlerinin     %99 u
      Sigara kaynaklıdır. Sigara içenlerin vücuduna %15 ila %33 az oksijen girmektedir. Sigara kullanan kadınlar erken yaşlanmaktadır. Sigara içen ile içmeyen arasında 15 yaş farkı gözlemlenmiştir. Sigara kullanan kadınların çocuklarında zeka geriliği, %65 sakatlık ihtimali,10 kat kısırlık riski bulunmaktadır. Halk dilinde “Düşük” denilen çocuk kayıplarının %80 i,yangınların %70 i sigara kaynaklıdır. Erkeklerde 45-50 yaş aralığında kalp ölümlerinin %80 i,bacak damar tıkanıklığının %90 ı sigaradandır. Günlük bir paket sigara içen bir kişinin vücudunda 20 yılda  7 kg katran birikmektedir. Toplumsal zararlarına bakacak olursak değişik tablolarla karşılaşırız.
      Sigara alışkanlık olması yanında “Kitle Zehri” olarak da bilinir. Sadece kendi zehri ile kalmaz.Zararlı diye isimlendirdiğimiz alışkanlıkların başlangıcı da sayılır.Sigara içen insanlarda alkol ve uyuşturucuya başlama eğilimi vardır.Esrar,eroin,hap gibi uyuşturucular sigara ile başlar.Sigara;irade zayıflaması,tembellik ve rehaveti artırır.İçildiği an keyif verir,az da olsa uyuşturucu özelliği olduğu için sıkıntıyı bir an giderir.Sigara içimi kesildiği an,baş ağrısı,zihni faliyetlerde azalma,iştahsızlık kendini gösterir.İrade dışı bir şeye bağımlı olma hali başlamış olur.Sigara bağımlılığı milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine,sakat kalmasına,kalp damar,kanser hastalıklarına sebep olur.
       Olayın gençlik boyutuna baktığımızda sonuç hiç iç açıcı gözükmemektedir.
       Toplumların en çabuk ulaşılabilen kesimlerini gençlik oluşturmaktadır. Sigara ve benzer zararlı alışkanlıkları pazarlayanların birincil hedefleri gençliktir. Gençlik potansiyel  bir pazardır. Sigara ve benzer alışkanlıklar gençlik arasında hızla yaygınlaşmaktadır.Sigara içme yaşı 10 ile 12 yaş arasına inmiştir.25 milyon insanımız sigara içmekte veya içmeye meyillidir.Bu durum ülkemiz insanının üçte biri demektir.Korkunç bir gerçektir.Sigara içen gençliğin uyuşturucuya başlaması kolay olmaktadır.Gençler için sigara içmek mayınlı arazide piknik yapmaya benzer.Sigara içme işi merak ile başlar.Gençte sigara içmeye başlama “Büyüdüm” anlamı taşır.Daha havalı olma duygusu ağır basar.Gencin ilgisi önce ailesine sonra arkadaş çevresine yönelir.Sigara içmeyi ayrıcalık olarak görür.Nedenleri,niçinleri ailesine yöneliktir.Babanın askerlikte çektirdiği elinde sigaralı resmi genç için bir referanstır.!
Ailesinde sigara alışkanlığı olmayan genç kolay kolay sigaraya başlamaz. Sigara ya başlamanın %95 i aile kaynaklıdır. Sigara kullanan aileler bu alışkanlığı ihtiyaç olarak algılamışlardır.
     Tütün bitkisini yurdumuza 1601 yılında İngilizler getirmişlerdir.Zamanın Cerrahlar Şeyhi İbrahim Efendi “İçilmesinde sakınca yoktur” şeklinde fetva vermiştir.Padişah dördüncü Murat yasaklamış,bir süre sonra kendisi tiryaki olmuştur.Bilahare Şeyhül İslam Bahay-i Efendi “Helaldir” fetvası vererek içilmesine müsaade edilmiştir.Nihayet 19 yüzyılda ince kağıda sarılarak “cıgara” adını almıştır.Ogün den bu güne gençliğimizi zehirleyen bu bitki olmuş sigara.! Eninde sonunda bu meretin bir zehir olduğunu kabul etmişiz. Yasa koyucu bu konuda 4207 sayılı Sigara Yasası nı çıkarmış ve yasa uygulamaya konulmuş durumda. Amaç bu zehirden insanımızı ve geleceğimizi korumak   sağlıklı nesiller yetişmesine yardımcı olabilmek. Gençliğimize öncelikle taşıdığımız bedenimizin bize emanet olduğunu anlatalım. Vücvutlarını sevmelerini, sağlıklı hayatın ancak bu şekilde korunacağını söyleyelim. Evde ve bulunduğu ortamda sigara içilmesine izin vermeyelim. Çocuğumuzu okula başlatırken seçici olalım. Sigara içmeyen öğretmen tercihi yapalım. Çocuğumuzu kültürel ve sportif aktivitelere yönlendirelim. Evimizi sigarayı anımsatan sembollerden arındıralım.
       Sigara olayının ekonomik boyutuna bakacak olursak:
       Sigaranın ekonomik olarak da zararları vardır. Bu zararlar doğrudan ve dolaylı zararlar olarak görülebilir. Yapılan hesaplamalara göre sigaranın dünyadaki yıllık zararı 20 milyar dolar. Dolaylı kayıplar daha korkunç 35 milyar dolar zarar söz konusu. Üçüncü dünya ülkelerinde 15 paket sigara için iki ağaç kesilmektedir. Tütün bitkisinin ekimi, bakımı,
İlaçlanırken çevreye verdiği zararı, bu işi yapan kişilerin maruz kaldığı etkileşimlerin haddi hesabı yoktur. Ülkemizde bir paket sigara ortalama 5 TL civarında. Sigara içen tiryakinin hesabını yapacak olursak şöyle bir tablo ortaya çıkar. Bir günde bir paket hesabıyla:
Bir aylık 5x30=150 TL,Bir yıllık 150x12=1800 TL,Otuz yıl sigara içen tiryakinin hesabı 1800x30=54000 TL Olur.Sigara paket fiatının bu gün ki değeri hesabıyla bu rakama ulaşılır.!
Ballandıra, ballandıra anlatılan otuz yıllık sigaralı yaşamın ekonomik olarak karşılığı bu dur. Her içici kendi hesabını mutlaka yapar. Bu günün şartlarında devlet hizmetinde çalışmış bir kişinin emekli ikramiyesinin kat kat üstünde bir para sigaraya verilmektedir. Sigara içenlerin gelirlerinin %15 ini sigaraya verdiği tesbiti yapılmıştır. Bunu anlamı şudur. Sigara içilen ailelerin %15 az beslenmesi demektir.Çocuklarının ve doğacak bebeklerinin nafakası demektir.Sigara içen kişinin çalıştığı kuruma olan zararı yıllık 4.500 Dolardır.Kişinin otuz yılda kurumuna 135000 Dolar yük getirmesi demektir.Sigara içen kişilerin çevreye olan etkileri yatsınamaz durumdadır.Bu durumu gören ülkeler ve kurumlar işe alacağı elamana sigara içmeme kriteri getirmiştir.
Ülkemizde kapalı alanlarda sigara içme yasağını içeren yasa tam olarak yürürlüğe girmiştir. Çalışma süresi içinde sigara içme yasağı uygulanmaktadır. Sigara çalışma ve üretim alanında halk sağlığına, karın dört katı kadar zarar vermektedir. Bu bulgular sağlık harcamalarına dayalı bulgulardır. Türkiye de sigaraya dayalı yılda 160 bine yakın ölüm olayı gerçekleşmektedir. Bu duruma ölü doğum ve düşükler dahil değildir.
        Anatomisini çizmeye çalıştığım sigara alışkanlığından kendimizi ve geleceğimizi kurtarmak ve korumak için neler yapalım..!
        Sigarayı nasıl bırakalım,bıraktıralım daha da önemlisi başlatmayalım.!
        1-Sigarayı bırakmak için irademizi sonuna kadar kullanalım. Bırakmak için kararlı olmalıdır.
       2-Sigara birden bırakılmalı, birden bırakılmalar da daha başarılı sonuçlar alınır.
       3-Sigara içilen çevreden uzaklaşılmalıdır.
       4-Sigarayı hatırlatan nesneleri evimizden, çalışma alanlarımızı arındırmalıdır. (Küllük, çakmak, pipo.nargile sigara koleksiyonları vb)
       5-Sigara içme arzusu uyandıran içeceklerden uzak durmalıdır. Sigara içme isteği doğduğu zaman su içmelidir.(Sigarasızda içilmiyor ki dediğimiz içecekler)
      6-Planlı faal, ölçülü bir yaşam sürümelidir.
      7-Sizleri strese sokacak tartışmalardan uzak durmalıdır.
      8-Boş zamanı sportif ve kültürel aktivitelere ayrılmalı ve katılmalıdır
      9-Sigara bırakmak için manevi değerler devreye sokulmalı, gruplar halinde sigara bırakma kampanyaları düzenlenmelidir.
        Bunları yaptığımızda şu olayları bizzat yaşayacaksınız:
        Tansiyonunuz normale dönecektir. Kalp krizi riski azalacaktır. İki gün sonra nikotin vücuttan atılmaya başlanacaktır. Spor yaptığınızda ciğerlerinizin kapasitesi %50 artacaktır.
Üç yıl sonra hiç sigara ile tanışmayan bireylerle aynı duruma gelmiş olacaksınız.
        Bir gerçeğin anatomisini sergilemeye çalıştım.Bu ülkenin bireyleri olarak bizlere bu konuda çok iş düşmektedir.Her alışkanlığın başlangıcı merak ve az dan başlamaktır.Gelecek nesillerimize bu konuda merak edecekleri ortam sağlamamaktır.Az da olsa her tür zararlı alışkanlıklardan uzak tutmaktır.Önce aile içindeki çocuklarımıza,sonra yaşadığımız çevreye örnek olmak zorunluluğumuzu unutmayalım.Bu görev biz insanlara yaratılış itibari ile yüklenmiştir.Özellikle sigara konusunda “ Bana ne” deme lüksümüz yoktur.Umuyorum ki sigara yasası vesile olur.On yedinci yüz yılda tanıştığımız bu zehirden Yirmi birinci yüz yılda kurtulmuş oluruz.” Oy bir cigara ver bana bak dumana duman” türküsünü söylemeyiz.Sağlıklı mutlu bir gelecek umuduyla……
01.03.2007
Abbas KUL

(*) 7 Mart 2007 Tarih ve 998 sayılı  Zile ÖZHABER gazetesinde yayımlanmıştır                                                     

 

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı