Yazı Detayı
19 Mart 2009 - Perşembe 00:00 Bu yazı 13216 kez okundu
 
İÇİMİZDEN BİRİLERİ GENÇ FİDANLAR VE ADAYLARA ÇAĞRI
Bekir Altındal
mail@mail.com
 
 

Zile ve Zileli, seçim çalışmalarının büyük bir hızla yürütüldüğü bu günlerde, bir yandan da açan bademlerin müjdelediği baharı karşılamaya hazırlanıyor.
Zile ile ilgili yayın ve haberleri, Özhaber Gazetesi’nin toplu gelen nüshalarını   takip ederken birkaç detay gözümden kaçmamıştı. Ancak işlerimiz sebebiyle bu önemli  çalışmalar hakkında yazmadan geçemezdim.
“Şehit Ümit Günel İlköğretim Okulu öğrencileri, Öğretmenleri Kadir Bozkurt ve Umut Tunç’un yönetiminde mahallelerden topladıkları pet şişelere meşe palamutu tohumları dikerek 1000 fidan kampanyası projesinde YAVRU TEMA olma yolunda hızla ilerlediler.”
Haberi ile; “Yeşilce İlköğretim Okulu Müdür Ahmet Aktürk, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri ve öğrenciler el ele vererek 100 çam, 300 meşe,  500 mahlep (Biz Zile’de buna Endürüz diyoruz, Kelkit Vadisi’nde mahlep diyorlar) fidanı diktiler”
Haberini sanal alemde okuduk.
 Yine Özhaber Gazetesi’nde Zile Tema Temsilciliğinin çok güzel, alkışlanacak faaliyetlerini okumaktan mutlu olduğumu belirtmeliyim. Bu bağlamda Özhaber Gazetesi’nin yeni gelen geçmiş sayılarında  okul arkadaşlarımızdan Öğretmen Sevgili İnci Alpaydın Hanımefendi’nin toprak, erozyon ve ağaç ile ilgili yazısını büyük bir memnuniyetle okuduğumu ifade etmeliyim.
 Dikkatli okuyucularımızın hatırlayacaklardır. Geçen yıl babalar gününde sizlere Zile’mize büyük destekleri olan Çekül Vakfı’nın (www.cekülvakfi.org.tr ) “Herkese 7 Ağaç” kampanyasından bahsetmiş, 30-35 liralık bir hediye parasına adınıza 7 fidan dikileceğini yazmıştık.
 Meşe palamudu yetiştiren, fidan dikimi kampanyasına katılan yavrularımızı, yavru tema’larımızı, bu genç yavru fidanlarımızı bu güzel işlere yönlendiren, içimizden birileri olan isimsiz fedakar öğretmenlerimizi, yine TEMA Vakfı’nın Zile temsilcisi hemşehrimiz ve diğer isimsiz fedakar üyelerini candan kutlamak, tebrik ve teşvik yanında destek olmak boynumuzun borcu.
 Ne yapıyorlar bu insanlar? Karşılık mı istiyorlar bizden? Hayır. Zile daha yeşil olsun, Zile toprakları çölleşmesin, Ulukavak, Gezir, Ağbaba, Hüseyin Gazi Tepesi, Bayırköy  Şeyh Ahmet, Karayün Tepeleri ağaçsız kalmasın istiyorlar.
     …
 Bunları yazdıktan sonra şuna gelmek istiyorum. Seçim kampanyaları bütün hızıyla ve masraflarıyla devam ediyor Zile’de. 900 km. uzaktayım ama şehrimizin caddelerinin partilerin flamalarıyla, bayraklarla, afişlerle bayram yerleri gibi süslendiğini görür gibi oluyorum. Akşamları seçim bürolarının partili partisiz hemşehrilerimizle cıvıl cıvıl olduğunu da hissediyorum. Bunlar seçimlerin vazgeçilmez etkinlikleri. Adaylarımız haliyle masraftalar.
 Seçim kampanyalarınızda, Zileli hemşehrilerimizin sizlerden pek çok istekleri oldu, oluyor ve olacak da.
Buradan sevgili belediye başkan, belediye  meclis ve il genel meclis adayı hemşehrilerime bir çağrıda bulunmak istiyorum.
 Diyorum ki, iki gün sonra 21 Mart Nevruz günü. Zile’mizin tabiri ile “Sultan Nevruz”. Geliniz ülkemizde bir ilki yaşatalım. Belirlenen yerlere, her partiden adaylarımız, 21 Mart günü bir şölen havasında  kendi  partilerinin meclis adayları, partilileri ile birlikte bir fidan dikme etkinliğe imza atsınlar. Gelecek kuşaklara bir hatıra korusu olarak kalacaktır.
 Bu yer, mesela Hüseyin Gazi Tepesi’ne çıkan yolun etrafı olabilir, başka yer olabilir. Aynı gün,  belirlenecek yan yana yerlere fidan dikimi etkinliklerinin haberlerini ulusal yazılı ve görsel basına taşıdığımızda, Zile’mizin ve sevgili adaylarımızın bu güzel hareketi ülke genelinde yankı bulacaktır diye düşünüyorum.
 Bunun organizasyonuna, Toplumsal Diyalog Platformumuzun üyesi olup da değişik partilerden meclis veya il genel meclisi adayı hemşehrilerimizin öncü olmasını teklif ediyorum.
 Bizden bir teklif.  Düşüncemize katılırsınız,  katılmazsınız, saygı duyarız.  
 

 

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı