Yazı Detayı
19 Kasım 2008 - Çarşamba 00:00 Bu yazı 19498 kez okundu
 
ALTINYURT İLKOKULU
Ahmet Sakın
mail@mail.com
 
 

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, bağış verenler isim vermek istediklerinde, bu durumu da kamu ve kuruluşuna bildirdiklerinde "uygun" görüşü alındıktan sonra bağışın kabul edilmesi ve taşınmaz malın tapu siciline herhangi bir şart düşülmeden hazine adına tescili sağlanır.

Kurum ismi, kurumun tanınmasını sağlayan ve kendini diğer kurumlardan ayıran en belirgin semboldür. Bu kurumdaki kişiler, kurumun ismini kabullenerek psikolojik bir rahatlama içinde çalışacaklardır. Hayatı boyunca aynı ismi terennüm eden bu kurumla içli-dışlı olan şahıslar, o ismi yaşatan kurumuna yıllar sonra geldiğinde, yerinde yellerin estiğini görmek hayallerinin yıkılmasına sebep olur ki anlatı mı imkansızdır.

Okul isimlerinin satılması, Adana il Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat, Adana'dakı okulların isim haklarının satın alınması projesini gündeme getirdi. Bu konu Adana'da dalgalandı, bakalım nerede durulacak.

Parası olan hani şu Babalarda müracaat ederse, sonuçta adını yaşatacak ve eğitime desteğinden haksız kazançları temizlenecek. Güneş-balcık konusu olacak.

işte bu açıklamalar ışığında asıl konumuza Zile'de kanayan bir yaraya gelelim

Zile merkezde 70 yılı aşkın güzide eğitim kurumu olan "Altınyurt İlkokulu" ikiye ayrılan Okul-Aile Birliğinin bir kısmının teklifi ile Altınyurt ismi Yavuz Selim olarak değiştirildi. Tabii ki tarihimiz bize gurur veriyor. Çok değerli yöneticilerimiz vardı. Yeni yapılan bir okula verilmesi gerekirken 70 yıllık ismi değiştirmek nerden kaynaklandı. Bize Altınyurt İlkokulu Mezunlarına soru sorma hakkını veriyor. Daha sonra maddi yardım yapan Naci Giray Beyin ismi de eklenerek Altınyurt ismi tarihin içinde kayıp gitti.

Karşımıza çıkan bu yeni isim, okul mezunlarıyla okulu yabancılaşırdı.

Altınyurt bu kurumun gücü olarak görülürdü isim değişikliği okulun kimliğini etkisizleştirdi.

Zile'de ortaya atılan "Okulumuzun ismini geri isteriz" bir özlemin, o isimle kaynaşmış kişilerin candan haykırışıdır.

Tokat merkezde de Sayın Valime, İl Milli Eğitim Müdürüme duyurmakda bana düşer dedim.

Gazetemde yazdığım ve Misafir Kalemler köşesinde çıkan bütün yazılarım, halkın istekleridir. Halkımın arasında dolaşan onların isteklerini emir kabul edip yazan olarak. Zile'de yapılacak ilkokula öncelikle "Altınyurt ilköğretim Okulu" isminin verilmesidir.

Sayın Valim, bu isteğimize sahip çıkacağına eminiz. Günlerin dolu dolu köylerde beldelerde, ilçelerde büyük hamlelerin başında çalışıyorsun. Bizde Tokatlı olarak gurur duyuyor, Zileli olarak alkışlıyoruz.

Saygılarımla.

Bu yazı  4 Kasım 2008 tarihli TOKAT gazetesinden alınmıştır

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı