Yazı Detayı
29 Ekim 2008 - Çarşamba 00:00 Bu yazı 20311 kez okundu
 
YA SİZ ...!
Abbas Kul
mail@mail.com
 
 

Biz veya siz kendimiz dışındaki kişilere hitap şeklimizdir. Durup dururken nereden çıktı bu siz veya biz.! Bunun cevabını birlikte vereceğiz. Yani bu makaleyi okuyan ve sizin sağınızda solunuzda ki Zileliyim diyenler verecek…

DSC00923.JPG

Malumunuz 9,Eylül 12 Eylül günleri arası Zile de bir Sempozyum gerçekleştirildi. Bundan haberimiz var mı .! Ben biliyorum:

-Ya Siz ..!

O zaman açıklayayım 9 Eylül 12 Eylül 2008 Tarihleri arasında Tarihi ve Kültürüyle Zile Sempozyumu yapıldı. Kırka yakın konusunun uzmanı bilim adamı katıldı. Türkiyemizin bir çok ilinin yapmak isteyip te yapamadığı bir olay gerçekleşti.Her halde.

-Duymadım haberim yoktu .

diyemezsiniz, derseniz bunun cevabını birileri size anlayacağınız dilden verecektir. Bu Sempozyumun yapılacağı aylar öncesi yerel ve ulusal basında duyuruldu.Yani Mısır da ki Sağır Sultan bile duydu. Hele hele Zile de yaşıyorsanız mutlaka gözünüze ilişmiş olacaktır. Belki bakma ve görme farklılığından olabilir. İşyerinize ve ya kurumunuza bir şekilde duyuru gelmiştir. Kurumlara gelen duyurular resmi yoldan gelir. Okuduğuna dair imza edersin ama fazla itibar etmez,ne ile ilgili diyenlere:

-Saray Sinemasında Sempozyum varmış.

Deyip geçiştirmiş olabilirsin.Belki Zile li olmayabilirsiniz..

-Ya siz Zileliyim diyenler siz de mi duymadınız yoksa çok önemli mazeretiniz mi vardı ?

DSC00830.JPG

Zile de esnalık yapan gerçek Zileliler Ya Siz.

Cuma günü belki işiniz yoğun du.Akşam dükkanınızı kapatıp evinize giderken bir iki saatliğine merak edip “Burada ne oluyor” şeklinde uğrayabilirdiniz.Pazar gününüzü bu etkinliğe ayırabilirdiniz. “Ben geldim” diyenlere sadece “Eyvallah” denir.

-Ya Siz Eğitim çalışanı Öğretmenlerimiz .!

Ders çıkışı veya Cumartesi Pazar günleri gelebilirdiniz. Özellikle Zileli Edebiyat ve Tarih Öğretmenleri sizi hiç ilgilendirmiyor muydu bu Sempozyum.! Zoraki görevli gelenlerin görmüş olması gerekir o mekanda yaşananları.Tabii ki ilgi ve alakaları varsa.Zileli olamayıp ta etkinliği takip edenlere sadece teşekkür borcumuz olduğunu söyleyebiliriz. Zile de bulunan Sendika Temsilcileri sizlerin çalışma alanlarınızın dışında bir etkinlik olduğu için mi sizleri ve temsil ettiğiniz sendikanın sembolünü orada göremedik. Bu ilgisizlik niye bunu açıklamak siz Sendika Temsilcilerine düşen bir görevdir.

-Ya Siz Zile li Hukukçular..!

Sizlerin de bir mazereti olması gerekir. Mazeretiniz yoksa siz niye bu Sempozyuma ilgisiz kaldınız. Cumartesi ve Pazar günleri için mazeret kabul edilebilir mi bunların takdirini size bırakıyorum.Bu etkinliği işlerinin yoğunluğuna rağmen takip eden hukukçuları orada görmek katılımcıları çok memnun etmiştir.Sitemimiz “Zileliyim” deyip te ilgisiz ve alakasız olanlara…

DSC00885.JPG

-Ya Siz Yüksek Okul ve Fakülte mensupları..! Bu gibi etkinlikler sadece bizim işimizdir şeklinde bir düşünce varsa o zaman:

-Yapında bu Zile halkı sizi alkışlasın takdir etsin…

Sempozyumda bildiri sunan Rahmi Şeyhoğlu’nun dışında Mehmet Zorkoç ve bir grup öğrenci birinci gün salonda idiler.Zile de Faliyetini sürdüren bu eğitim Kurumları bu gibi etkinliklerin yapılmasında kendini soyutlarsa bunun cevabını Zile ve Zileliye vermek durumundadır.Sepozyumda G.O.P Ünüversitesi Sayın Rektörü ve İlçemiz Yüksek Okul Müdürünü görmek biz Zilelileri ziyadesi ile mutlu edecekti.Mutlaka bir söyleyecekleri vardır.

-Ya Siz Sağlık sektöründe çalışan Zileliyim diyenler ..!

Bu sempozyum sizi ilgilendirmiyor mu.! Bu gibi etkinliklerin nabzını ölçemez misiniz Kültürel faliyetlerin tahlilini yapamaz mısınız.Yaşadığınız bu toprakların değerleri sizleri de ilgilendirir her halde.Zile mizin geçmiş yaşamındaki değerler eczanelerde satılmıyor, hastanelerde çözüm aranmıyor.Bu değerler Zile nin reçetesinde kendini saklıyor..!

-Ya Siz Siyasi Partiler.!

Zile sizi çok ilgilendiriyor.Yapılan bu etkinliğe hayır deme lüksünüzün olduğuna kimseyi inandıramazsınız.”Ben yaparsam doğrudur” siyasi mantığı ile hareket edemezsiniz.Yapılan şu etkinlikte siyaset baskısı var diyeni göremiyorum.Sizlerin bu ilgisizliğini siyasetin kısır döngüsü olarak görüyorum.Söz konusu Zile ise gerisini teferruat olarak görülmesi düşüncesindeyim.

-Ya sizler Sivil Toplum kuruluşları..!

Sizler faliyetlerinizi Zile de yürütmüyor musunuz.?.Yoksa sizle antraman gömleği giymiş gizlice siyasete hazırlanan birer kuruluş musunuz ?. (Antreman gömleğinin numara ve rengi belli olmaz). Zileli sizi bu gibi etkinliklerde en ön safta görmek ister. Söz konusu Zile olan bu etkinlikte bulunmadığınızın cevabı sizde olması gerekir.

Belki Zileli halkımız Sempozyum kavramına yabancı.Bu gibi etkinliklerin halkımıza anlatılmasından gösterilmesinden her kes ve her kuruluş sorumludur.Bu konuda farklı düşünce arka plana atılmalıdır.”Ya Siz” demekle bu etkinliğe ilgisi alakası olmayanlara seslenmek istedim.Tabii olarak bana da birileri sorar

-Ya Sen !

-Ben oradaydım gördüklerimi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.Ayrıca o mekanda olması gerekenlere niçin ilgisiz kaldıklarını sormaya çalıştım.Gözlerin ve gönüllerin aradığı kişi kurum ve kuruluşların cevapları olacaktır.

zilesempozyum100_5178.JPG

Sepozyuma gelmeyenler,gelemeyenler çok şeyler kaçırdınız çook…….!

Abbas KUL

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı