Yazı Detayı
30 Ağustos 2008 - Cumartesi 00:00 Bu yazı 17764 kez okundu
 
SÜT PARASINA
Mehmet Cebeci
mehceb@gmail.com
 
 

Yıl 1997, yer Zile....Zile ’de doğmuş, büyümüş bir insan olarak, bulunduğum kamu görevinde Zile’miz için neler yapabileceğimin hesapları içerisinde boğuşurken; devraldığım görevde, önümde duran Tarımsal Projelerin uygulanabilirliği noktasında kendimi Kırklareli ilinde Damızlık Gebe Düve Seçimi’nde buldum.

Bir haftalık damızlık gebe düve seçiminde, orada gördüğüm güzellikler karşısında, Kırklareli-Zile arasında gittim geldim. İki yer arasında benzerlikler çoktu, ama tek farklılık insanları arasındaki geçim standartlarındaki belirgin farklılık idi. Zile’mizde geçim kaynağını oluşturan faktörlerin başında tarım vardı, Kırklareli’nde de tarım vardı.

Dört-beş tane kültür ırkı sağmal süt ineği olan bir çiftçi ailesi rahatlıkla geçimini sağlıyor ve ülke kalkınmasına katkıda bulunuyordu, çünkü bizler buraya damızlık hayvan seçimi için gelmiş bulunuyorduk. Küçük üreticinin dahi elindeki sütü daha kolay bir şekilde pazarlayabilmesi, sütün parasal değerinin gerçek değeri bulması, üreticinin yetiştiriciliğe devam etmesi ve elindeki hayvan mevcudunun çoğalması, sağlıklı sütün işletme tesislerine ulaştırılması ve süt toplama maliyetlerinin düşürülmesi için süt toplama merkezleri oluşturularak üreticiler örgütlenmiş ve tarımsal ürünlerin pazarlanması sorunu aşılmış idi.

Hep düşündüm Zile’mizde de özellikle hayvancılığın gelişmesi ve daha düzenli ve sürekli bir gelir olarak nitelendirilebilecek olan sütün değeri ile pazarlanması neden burada olduğu gibi olmasın, çünkü ilçemizin büyükbaş hayvan varlığı azımsanmayacak rakamları bulmaktaydı. Seçimi yapılan bu kültür ırkı hayvanların ilçeye kazandırılması ile mevcut hayvanların durumu iyileştirilecekti.

İlçemiz çiftçilerinin yıl içerisinde yapmış olduğu büyük harcamalarda ödeme planında esnafa, “Harmana” veya “Pancar Parasına” diyerek akit yapılmakta idi ki bu kavramlar bir sezon sonrası ödeme demekti. Bu ödeme planı hem esnafı zorlamakta ve hem de çiftçinin alışverişi vadeden dolayı, pahalıya mal olmakta idi. Bahse konu bu kavramlara ek olarak daha kısa vadede (aylık) ödeme planı ve güvencesi olarak Kırklareli’ndeki bu sistemi ilçeme taşıyarak “Süt Parasına” kavramını gerçek manada oluşturmak ve yerleştirmekti.

Damızlık hayvanlarla desteklenen ilçemiz çiftçilerinin üretmiş olduklar bu sütleri toplayarak soğuk zincir halkasında onlar adına daha iyi bir fiyatla pazarlama noktasında kafamda şekillenen bu fikri, bu projeyi uygulama noktasında ilk adım olarak, ilçede her hafta düzenli toplanan İlçe İdare Kuruluna getirdiğimde; maalesef İlçe Mülki Amiri dışında kimse bu projeye sıcak bakmadı. Buradan Zile’mize büyük hizmetleri olduğuna inandığım Zile eski Kaymakamı Dr. Osman GÜNAYDIN beyefendiye haddim olmayarak teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Detaylandırdığım bu süt toplama merkezi işinde bizzat Kaymakam beyle hafta sonları dahi çalışarak, bunu projelendirip, uygulamaya konulması noktasında proje giderleri için Vali beyi ziyaret ile İl Özel İdaresinden gerekli kaynaklar sağlanarak, ilçemiz için bir başlangıç olarak sanayi sitesinde Köylere Hizmet Götürme Birliği bünyesinde Süt Toplama ve Pazarlama Merkezi kuruldu. Toplanan sütlerin pazarlaması yapıldı. Bunlar kolay olmadı, ilçemiz çiftçilerinin gelir seviyelerinin artırılması noktasında birinci derecede asli görevleri olmamasına rağmen İlçe Tarım Müdürlüğü personeli canla-başla görev aldı. Canla-başla diyorum çünkü değerli meslektaşım Muzaffer KARTAL bu projenin yürümesi için kendisi teknik bir personel olmasına rağmen süt toplama aracında şoförlük dahi yapmış ve çok tehlikeli bir kaza geçirmesine rağmen, “of “ dahi dememişti. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Kurulan Süt Toplama ve Pazarlama Merkezi Zile çiftçilerinin üretmiş oldukları sütleri iyi bir fiyatla pazarlayarak, böylece üretilen süt zamanında ve bozulmadan değerlendirilirken, üreticilere de sürekli aylık bir gelir sağlanmış olacak, gelecekte bunu daha geliştirerek toplanan sütleri pazarlamaktan ziyade işleyerek değerlendirmek ve böylelikle Zile için bir iş sahası da istihdam etmekti.

Bunlar hayal değildi, Kırklareli’ne beraber gittiğim ekip içerinde yer alan Veteriner Hekim Muammer PARLAKTAŞ Ziraatçı Celal GENÇ oralarda bunu canlı olarak görmüşlerdi. Bu bacasız fabrikayı Zile’mize kazandırmak için Celal Bey de az gayret göstermedi. Bir adım ötesini görebilen herkes bu projeye sahip çıktı, ama bir adım ötesini görmekten yoksun olanlar devamlı nötr kaldılar, bu projenin belirtilen esaslar dâhilinde, büyümesi noktasında bizlere fırsat verilmedi, ne diyebilirim, fırsat vermeyenler utansın.

Süt Toplama ve Pazarlama Merkezinin devam ettiği noktasında haberler alıyorum. Her şeye rağmen Zile’miz için bir şeylerde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. 29.08.2008

Adı ve Soyadı ....: Mehmet CEBECİ

Ünvanı…………: Ziraat Mühendisi

Doğum Yeri……: Zile

Doğum Tarihi….: 1965

İkamet Yeri…....: Antalya

Çalıştığı Yerler..: 1988-1992 Ardahan Tarım İl Müdürlüğü

                             1992-1997 Zile Yıldıztepe KGTM

                             1997-2000 Zile İlçe Tarım Müdürlüğü    (İlçe Müdürü)

                             2000-2005 Serik İlçe Tarım Müdürlüğü (İlçe Müdürü)

                             2005-…… Antalya Tarım İl Müdürlüğü

 

İRTİBAT : mehceb@gmail.com

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı