Yazı Detayı
25 Mayıs 2015 - Pazartesi 12:16 Bu yazı 1329 kez okundu
 
EMEĞİN KARŞILIĞI..!
Abbas Kul
mail@mail.com
 
 

Geçen yıl yaşadığımız kuraklıkla ilgili olarak her kafadan bin ses yükseldi. Bilen az, bilmeyen çok konuştu. “Kuraklılık beş yıl sürer diyende on yıl sürer” diyende oldu. Bu konudaki bilgi  kayağını kimse söyleyemedi. Şükür bir yıl önceki söylenmiş söz ve tahminler uçup gitti. Yaşamakta olduğumuz İlkbahar bizlere ümitler veriyor. Köylünün çiftçinin  beklentisi  çok. Emeğinin  karşılığını alacağından umutlu.  Bu yıl İlkbaharlar yaşıyoruz. Zile de “Öğrenme Şenliği” de bir İlkbahardır. Eğitim Öğretim Şenliğe katılımları ile renklendiren Zile Sivil Toplum kuruluşlarını takdir ediyorum.Ümit ediyorum gelecek yıllarda daha çok katılımlı bir İlkbahar Şenliği yaşarız..

Demokrasinin İlkbaharı seçimlerdir. Seçim arifesinde olduğumuz şu günlerde bir ilkbahardır. Ülkemizi yönetmeye talip olan Siyasi Partiler seçmeni etkilemek için uçuk, kaçık vaatler de bulunuyorlar. Bu vaadler kimine göre olabilir, kimine göre mümkün görülemez vaadler. Acı bir gerçeğimiz “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olur” tarafımız vardır. Tuttuğumuz takımımız yenilir,Teknik Direktör kesiliriz. Kaza yaparız kendimizi sorgulama yerine, araca, yola fatura keseriz. Kısaca her şeyi biliriz de neyi ne kadar bildiğimizi bir türlü ifade edemeyiz. Bu günlerde herkes “Siyasetçi” olmuş, hatip edası ile söylemlerde bulunuyor. Bu söylem ve vaadler  Siyaset Sosyolojinin içine oturtulamıyor. Konuya benzer bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum..!

 “Hindistan da çok ünlü bir Ressam varmış. Ona renklerin ustası anlamında “Ranga Guru” adı verilmiş. Onun yetiştirdiği öğrencisi  Racçi  eğitimini tamamlamış, son resmini yaparak Hocası Ranga Guru’ ya resmini göstererek değerlendirmesini istemiş.  Hocası  Ranga Guru..

- Artık sen Ressam oldun.Senin resimlerini bundan sonra halk değerlendirecek..

Diyerek resmini şehrin en görülebilecek yere asmasını istemiş. Asılı resmin yanına da kırmızı bir kalem koymasını söylemiş. Halktan resmin beğenmedikleri yerlerine kırmızı kalemle çarpı koymalarını belirten bir not yazmasını istemiş. Öğrenci Racçi,  Hocasının dediğini yapmış. Racçi birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde bir de ne görsün, resim tamamen çarpı içinde. Resim kıpkırmızı bir duvar gibi gözüküyor. Racçi buna çok üzülmüş. Onca emek verdiği resmini  bu hali ile alıp Hocası Ranga Guru’ya götürmüş. Çok üzgün olduğunu söylemiş. Hocası ona, üzülmemesini yeniden resim yapmasını söylemiş. Racçi yeniden resim yapmış Hocasına göstermiş. Hocası Ranga Guru..

- Bu resmini götür yine oraya as. Resmin yanına da bir palet dolusu renkli boya ve fırçalar bırak. Yanına da  “ Beğenmediğiniz yerleri düzeltiniz” şeklinde bir not bırak. Demiş..!

Racçi Hocasının dediklerini yapmış. Birkaç gün sonra meydana gittiğinde resme hiç dokunulmadığını görmüş.Çok sevinmiş hemen Hocası Ranga Guru’ya gitmiş durumu anlatmış.. Ranga Guru..

 Sevgili Racçi, sen birinci resminde insanlara fırsat verdiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri ile karşılaşabileceğini gördün. Hayatında hiç resim yapmamış insanlar bile gelip senin resmini karaladılar. Oysa ikinci resminde onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin. Onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye yeltenmedi, cesaret edemedi. Mesleğinde usta olman yetmez. Yaptığın işin bilgisine sahip olmalısın. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin değeri yoktur. Emeğin kadrini bilmeyenlerle tartışma”. demiş..!

Sonuç olarak,  hem mevsimsel,  hem de Demokrasi olarak ilkbaharı yaşıyoruz. Unutamayacağımız bir gerçek var. Altının kıymetini sarraf bilir ama  alıcıları bizleriz..!                                      

 25.05.2015

  Abbas KUL

 
Etiketler: , EMEĞİN, KARŞILIĞI
Yorumlar
Haber Yazılımı