Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar.. (Mevlana)
 
Ana Sayfa
Zile Haberleri
Köşe Yazıları
Zile Hakkında Bilgiler
Zile Videoları
Zile'liler Buluşuyor
Zile Şiirleri
Zile'den Resimler
Zile Yarışması
Zile'de Nöb. Eczaneler
E-Devlet

SİZE ÖZEL SAYFALAR

 Kısa Ziyaretçi Notları
ÖNERİ / YORUM
Sizden Gelen Uzun Yazılar
Resim Ekleyiniz
İlan Veriniz
Sitenizi Ekleyiniz
Bize Yazınız
Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlar

ÖZEL SAYFALAR

Zile Şiirleri
Alb.Talat Sargın Şiirleri
Mehmet Sezenden Çizgiler
Tekin Serezli Şiirleri
Hulusi Serezli Kimdir ?
Zile Lisesi H.Ulus
Künyemiz
Köşe Yazarlarımız
Üye Girişi

 

BİZ ZİLE SEVDALILARI

 Burada buluşuyoruz

Şu anda 2718  kişiyiz

Siz de katılırsanız
Tam 2719 kişi olacağız

KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 
Duyurular
Anket
Anket Bulunamadı
FORUM
Sitemizi Duyurun
Aşağıdaki formu doldurarak bizi dost ve yakınlarınıza duyurabilir, bize güç katabilirsiniz.
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Gidecek E-Posta
Zile Sitesi içinde Arama
Zile Sitesi içinde arama yapmak için istediğiniz kelimeyi girin.

Sistem Durumu

Sitemiz kurulduğu 5 Şubat 2008 tarihinden bu yana (4801401) kişi tarafından ziyaret edilmiş olup şu anda sitemizde Online ( 25 ) kişi bulunmaktadır.

ZİLE TV CANLI

Haber Ayrıntıları
Bir köyü daha Zile'den Ayrılmak istiyor
 

Zile’den ayrılmak isteyen köyler kervanına Alihoca’lılar da katıldı. Zile bir yandan göç  nedeni ile diğer yandan da  idari olarak  kendisinden ayrılıp başka ilçelere bağlanmak isteyen   köyleri   ile  toplu olarak boşalıyor, küçülüyor.  İşin garibi ayrılmak isteyen köylerin bağlanmak istedikleri ilçeler de  yakın zamana kadar Zile’nin nahiyesi olan ilçeler.

Anadolu ajansının konu ile ilgili haberini aşağıda aynen yayınlıyoruz.Yorumu izleyicilerimize bırakıyoruz.

Zile’den ayrılarak dün  terk ediyorlar. Çekerek’e bağlanmak isteyen Alihoca köylüler bağlı olan

Tokat'ın Zile ilçesine bağlı Alihoca köyü sakinleri, Yozgat'ın Çekerek ilçesine bağlanmak istediklerini belirterek, Kaymakam Servet Gün'ü ziyaret etti.  

Alihoca Köyü Muhtarı Ali Keleş, birinci aza Ali Rıza Kara, İstanbul'daki Alihoca Köyü Dernek Başkanı Mehmet İşleyen, Kaymakam Gün'ü ziyaret etti.

Çekerek Belediye Başkanı Duran Özkan, İl Meclis Üyeleri Ahmet Ünsal, Dursun Uslu, Osman Başkan, hayırsever işadamı Osman Durmaz'ın da hazır bulunduğu ziyarette, muhtar Keleş, bağlı bulundukları Tokat'ın Zile ilçesine çok uzak kalmaları nedeniyle birçok sorunla karşılaştıklarını, bu nedenle kendilerine daha yakın olan ve ulaşım sorunu bulunmayan Çekerek ilçesine bağlanmak istediklerini bildirdi.

Muhtar Keleş, "Bizim köyümüz 300'ü geçkin nüfusa sahip ve yaklaşık 200 seçmeni bulunmaktadır. Köyümüz Tokat'ın Zile ilçesine bağlı bir köydür. Zile ilçesi ile köyümüzün arası 40 kilometre uzaklıkta, hizmetten uzak, mağdur bırakılan bir köydür. Köyümüzün ihtiyaçları yeterine karşılanamıyor. Eğitim konusu, sağlık konusu ve özellikle resmi kurumlarla olan işlerimizde çok aksamalar oluyor" dedi.

Alihoca köyü sakinleri olarak köyün bütün eksiklerini Çekerek ilçesinden karşıladıklarını dile getiren Keleş, "Çünkü Çekerek bizim köyümüze oldukça yakın. Özellikle ulaşım konusunda olsun çok faydalarını görüyoruz. Eksiğimizi gediğimizi Çekerek'ten gideriyoruz. Hasat döneminde çıkan ürünlerimizi Çekerek'e getiriyor, burada satıyoruz. Bizler ekmek kapımız olan Çekerek ilçesine bağlanmak istiyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Çekerek'e bağlanmak için elimizden gelen fedakarlığı göstereceğiz" diye konuştu.

Kaymakam Gün ise, taleplerin yasal süreç içerisinde değerlendirileceğini bildirdi.

 
     Haber 26.04.2011 16:44:13 tarihinde eklenmiş.  
Arkadaşına yolla Yazdır
    Bu haber 2328 kişi tarafından okunmuş.
       Haberin kaynağı -Anadolu Ajansı

 • Yorumlar
 • Yorum Yaz
 •  
  Efrail acar (erzurum)   (10.05.2011 09:55:02)
  Alihoca Köyünün Zile İlçesine Uzak Olduğu Doğrudur. Yaşanan Zorluklar Belli; Yerleşim Biriminin İlçeye Uzaklığı, Yolların Bozuk Ya Da Yetersiz Oluşu, Sağlık, Eğitimde Yetersizliklir, Temel İhtiyaç Malzemelerinin Zamanında Ve Yeterli Şekilde Karşılanamaması Vb. Söz Konusu İhtiyaçlara Baktığımızda Bu İhtiyaçların Bir Kısmının Devlet Ve Bir Kısmının Da Vatandaşlar Tarafından Karşılanacağı Açıkça Ortadadır. Devlet Bu İhtiyaçlardan Sağlık Konusunda; Doktoru Ve Ebesiyle Kadrosunu Tamamlamış Bir Sağlık Ocağı, Eğitim Konusunda; Öğretmen Kadrosuyla Tamamlanmış Bir Okul Yapmak Durumunda Olup, İlgili Birimler Bunu Yerinde Denetlemeli Ve Ayrıca Verimliliklerini Ölçmelidirler. Ancak Her Şeyi Devletten Beklemek Uygun Olmaz. Birazda Çorbada Bizim Tuzumuz Olsun, İçinde Bulunduğumuz Durumu Kendi Lehimize Nasıl Çevirebiliriz ? Şeklinde Düşünmek Suretiyle Bu Kapsamda; Tüketici Koop. Kurmak Suretiyle Köy Halkı Temel İhtiyaç Malzemelerini Bu Koop. Sağlayabilir, Bir Diğer Kooperatif İse Köylünün Ürettiği; Süt, Yumurta, Yoğurt Ve Mahsülünü Uygun Rayiç Fiyatlarla Satın Alarak Değerlendirebilebilir.köy Muhtarı İse Kendisine Kanunla Verilen "cadde, Sokak Ve Meydan Levhalarını Zaman Zaman Kontrol Ederek Eksik Ve Bozulmuş Olanları Belediyeye Bildirerek Yapılmasını Sağlamak" Gibi Bir Görevi Olduğunu Düşünürse; Köyünde Söz Konusu Bu Ve Buna Benzer Kalkındırıcı Hamlelere İhtiyar Heyeti İle Birlikte Bizzat İlgilenmek Ve Köy Halkının Refahını Kaymakam İle Birlikte Müştereken Yükseltmek Olacaktır. Bir Milletin Gelişmişlik Düzeyinin En Belirgin Göstergesi Yollarıdır. Köyün İlçeyle Olan Yolu Avrupa Standartlarında Yapılırsa, Acil İhtiyacı Olan Bir Kişi 40 Km.lik Bu Yolda 15-20 Dakikalık Bir Yolculuk Sonunda İlçeye Ulaşabilir Ve Sorun Kalmaz. Unutulmamalıdır Ki! Yorulmamak Üzere Yola Çıkanlar Sonunda Başarıya Ulaşırlar. Basit Düşünmekle Rahata Kavuşmak Yerine Biraz Daha Akılcı Düşünmek Ve Zorlanmak Suretiyle Önümüzdeki Engelleri Aşmaya Çalışalım. Başka Zile Yok. Lütfen Zile'mize Sahip Çıkalım...
  Bu habere toplam 1 yorum yapılmış.
   
   
  Aşağıdaki alanları eksiksiz ve gerçek bilgilerinizi kullanarak doldurunuz. Küfür yada hakaret içerikli yorumlarınız kesinlikle onaylanmayacaktır.
   
  İsminiz
  Telefon No
  E-Posta
  Ülke / Şehir
  Güvenlik Kodu 29181
  Güvenlik Doğrula
  Mesajınız
  Yazı Boyutu
  En Çok Okunanlar
  Zile 'liler Hırka-i Şerif Peşinde
  Kınalı Ali Anıtı Açıldı
  Hırkayı Şeriften Güzel Haberler- Hulusiserezli
  Buzağı Yarışmasında Buzağılar Yem,yetiştiricileri İse Altın Kazandı.
  Zile Evleri Hayat Bulacak
  En Güzel Okul Bahçesi Yarışmasında Zile İhl Tokat İl Birincisi Oldu.
  Zile De Şok Market Şubesi Açıldı
  Sezar Da Gidiyor
  Metef Fuarında İlgi Sağlık Meslek Lisesi Standına İdi
  Zile Mesleki Ve Teknik Eğitim Sanayi 2008 Fuarı (metef) Açıldı.
   
  İnternet sitesinde yayınlanan bilgilerin tüm hakları www.zilesitesi.com yöneticisi tarafından saklı tutulmaktadır.
  Copyring 2009©
  v.3.0