Haber Detayı
28 Eylül 2018 - Cuma 17:31 Bu haber 5313 kez okundu
 
Zile Tarım Fuarı 3 Ekim’de Başlıyor
- Haberi
Zile Tarım Fuarı 3 Ekim’de Başlıyor

Zile Tarım Fuarı 3 Ekim’de Başlıyor.

 

Zile Tarım Fuarı 3 Ekim Salı günü başlıyor.   Zile Tarım fuarı 5 gün sürecek olup 7 Ekim’de sona erecek.

Zile Ticaret ve Sanayi odasının organize ettiği fuara Zile’de bulunan traktör bayileri ile yerel tarım alet ve makineleri imalatçıları ile diğer imalatçılar da katılacak.

Zile Tarım Fuarı bu yıl 3. defa yapılmasına rağmen bölgede yapılan tarım fuarları içinde öne çıkmaya başladı. Hatta Tokat Tarım fuarını bile gölgede bıraktı. Zile Tarım Fuarı gelecek için ümit vaat etmeye başladı. Fuara gösterilen ilgi yakın bir gelecekte Asırlık Zile Panayırının tarihteki eski saygın yerine geçeceği , Türkiye’nin sayılı organizasyonları arasına gireceği müjdesini veriyor.

Bütün bu gelişmelere rağmen fuarının başarısı Belediye ile Ticaret ve Sanayi Odasının birlikte hareket etmesine bağlı. Organizasyon ve planlamayı birlikte yapmalarını gerekiyor. Tarım Fuarı ile şu anda sadece Ticaret odası ilgileniyor. Başkan Şükrü Sargın ve personelinin özverili çalışmaları ile yürüyor.

Önümüzdeki yıllar için daha kapsamlı çalışmalar yapması gerekiyor. Bu konuda belediyeye büyük görev düşüyor.  

Acilen Şehir dışında Fuar ve benzeri organizasyonların yapılabileceği, içinde sergi ve gösteri alanlarının da bulunacağı, halkın gezip tozacağı, dinleneceği; şehir parkı niteliğinde, büyük bir Fuar alanı gerekiyor.  Bu yapılmaz ise hiçbir şey mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanının şehir parkları projesi ve Yaklaşan seçimler bu iş için hazır fırsattır.

Yoksa atı alan Üsküdar’ı geçmiştir. Asırlık Zile Panayırımız bugün düştüğü  Semt pazarı bile olamayan  halinden  ancak bu şekilde kurtarılabilir.

Seçime girecek partilerin adayları seçim programlarına bunu dahil etmeli, Zileliler de konuyu takip etmelidir.

Başlangıçta Fuar kapsamında Bağ bozumu şenlikleri de yapılabilir. Tur şirketlerinin getirdiği turistler Üzüm, elma döngel toplar. Evlerde pekmez kaynatıp, leğende pekmez çalar. Köme batırır. Tarhana, Pelver, Pestil yaparlar.  Zile Bağları ekonomiye kazandırılır. Yeni bir iş kolu çıkar. Ev kadınlarına iş olur. Yeni ekmek kapıları çıkar.  Zilenin yeni proje ve vizyonlaa ihtiyacı var. 

Yıllardır Turizme açılmayı hedefleyen bir türlü açılamayan Zile’ de turizm ancak bu gibi ufku geniş projelerle hayata geçirilebilir.  Yılardır konuştuk. Artık yeter birazda icraat yapalım. Aslında daha çok söylenecek var ama  sırası değil.

Zile Sitesi olarak bu konuda emeği geçen ve geçecek olanları şimdiden kutluyorum. Tüm hemşerilerimizin Fuarı  ve panayırı ziyaret ederek destek vermelerini bekliyorum.

Hulusi Serezli

 

 

 

 

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: Zile, Tarım, Fuarı, 3, Ekim’de, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı