Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 13:33 Bu haber 5507 kez okundu
 
ZİLE MÜZESİ GERÇEK OLUYOR
ZİLE HABERLERİ Haberi
ZİLE MÜZESİ GERÇEK OLUYOR

ZİLE MÜZESİ İÇİN START VERİLDİ

 

Zile Kalesinde yapılması planlanan Veni, Vidi, Vici Kent Müzesi İçin bugün imzalar atıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının proje yarışmasını kazanan Zile Müzesi için 610 bin lira hibe desteği sözleşmesi imzalandı. OKA Genel Sekreteri Mevlüd Özen, Tokat Valisi Ozan Balcı ve Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın tarafından imza altına alındı.

Sözleşme imza töreninde konuşma yapan Tokan Valisi Ozan Balcı" Tokat Projeleri bu teklif çağrısında aslan payını aldı. İyi hazırlanmış, mantığı kurgusu iyi olan projeler ajansımız tarafından hibe desteği kazandılar. Tarihi Zile Kalesine yapılacak olan müze projesini çok önemsiyorum. Belediye Başkanı Sayın Şükrü Sargın ve projede emeği gecen tüm arkadaşları kutluyorum" dedi.

 

Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın da Zile'nin 5 bin yıllık tarihi bir şehir olduğunu belirterek "Tarihi Zile'ye bir müze gerekiyordu. İçerisinde Uzun Çarşı arastasındaki zanaatkarlar, mahalle yaşamını, tarımsal mekanları, Zela savaşını, pekmez atölyelerini, şinavatımızı, panayırımız, yani Zile yi orada anlatacağız. Bugün müzemiz için ilk adımı attık. OKA dan hem proje hem de uygulama desteği kazandık. Şimdi Zileliler den müzemize destek istiyorum. Evlerindeki eski etnografi eserlerini bize getirsinler"  dedi.

 

 

 

Kaynak: (Zile Belediye Başkanlığı) - Zile Belediye Başkanlığı Editör: Zile Belediye Başkanlığı
Etiketler: ZİLE, MÜZESİ, GERÇEK, OLUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı