İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI
YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI
ZİLE BATI
ZİLE BATI
Haber Detayı
19 Ekim 2015 - Pazartesi 17:59 Bu haber 6037 kez okundu
 
TOKATLI ÇALIŞAN YAZMALI KADINLAR GRUBU” KURULUYOR
15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde Sertifikalarını Aldılar
ZİLE HABERLERİ Haberi
TOKATLI ÇALIŞAN YAZMALI KADINLAR GRUBU” KURULUYOR

Zile Söğütözü Köyü’nde “Arı Yetiştiriciliği Kursu”nu başarıyla tamamlayan 23 kadın çiftçiye sertifikaları verildi. Törende konuşan Vali Can; “Tokatlı Çalışan Yazmalı Kadınlar Grubu” kurulacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Zile İlçe Müdürlüğü , İŞ-KUR ve Türkiye Ziraat Odaları işbirliği ile Zile Söğütözü Köyü’nde kadın çiftçilere, Veteriner Hekim Arif AKYÖRÜK tarafından  “Arı Yetiştiriciliği Kursu” eğitimi verilen 23 kadın çiftçi için sertifika töreni düzenlendi. Arı Yetiştiriciliği Kursu’nu başarıyla tamamlayan 23 kadın çiftçiye 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde sertifikaları verildi.

Söğütözü Köyü’nde düzenlenen sertifika törenine Vali Cevdet Can’ın yanı sıra; AK Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer, Zile Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü M. Ali Yavaş, İŞ-KUR İl Müdürü İbrahim Akpınar, diğer davetliler ve sertifika almaya hak kazanan kadın çiftçiler katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan sertifika töreni, Söğütözü Köyü Muhtarı Celil Ceylan’ın selamlama konuşmasıyla devam etti. Ardından kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü M. Ali Yavaş yaptığı konuşmada üç beş yıl öncesine kadar tarımsal üretim ihracatı bakımından Dünya ülkeleri arasında 11. sırada, Avrupa ülkeleri arasında ise 4. sırada olduğumuzu; ancak son yıllarda yapılan ciddi çalışmalar sonucunda dünya ülkeleri arasında 7. sıraya, Avrupa ülkeleri arasında ise 1. sıraya yükseldiğimizi söyledi.

 

Çiftçilere verilen desteklerden de bahseden Yavaş; 2014 yılında çiftçilerimize 9 milyar TL, 2015 yılında ise 10 milyar TL Tarım Bakanlığı tarafından destek verildiğini; Tokat’a verilen tarımsal desteğin ise 2014 yılında 60 milyon TL, 2015 yılında ise 63 milyon TL olduğunu söyledi.

Zile Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ise konuşmasında devletimizin kadın çiftçileri destekleyici hizmetler sunduğunu söyledi. Ülkemizin tarım konusunda en büyük probleminin verimlilik olduğunu ifade eden Ermiş, bu itibarla tarımsal konularda kurumlar arası işbirliği ile bütün imkanları kullanarak eğitim hizmeti vermenin önemli olduğuna işaret etti.

Tokat Milletvekili Celil Göçer  yaptığı konuşmada, sertifika alan kadınların talebi olan kursa katılan tüm kursiyerlere  istedikleri arı kovanlarını temin edeceklerinin sözünü verdi. Devletimizin bir şeyler üretme çabasında olan insanımıza tüm gücüyle hizmet ettiğini belirten Göçer; “Yeter ki siz proje üretin, biz her türlü desteği verelim” dedi.

Vali Cevdet Can ise kadın çiftçilere hitabına; “Hakikat bahçelerinin en şerefli bahçıvanları” sözleriyle başladı ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımızdan muhtarımıza kadar hepimiz sizlerin hizmetkarınız ve sizlere hizmet etmekten son derece mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bölgemiz güzel, insanımız güzel, tarihimiz güzel. Tarihi güzel ve bereketli olan bir yerin geleceği mutlak suretle bereketli olur. Su aktığı bir yere bir kere daha akar. Her şey aslına geri döner. Bu topraklar bereketi görmüş, tarihindeki izlerden bunu anlıyoruz. Bu ovada pamuk yetişmiş. Dolayısıyla biz bunları tekrar canlandıracağız. Biz sadece sistem kuracağız, sizlerin önünü açacağız.

Şu anlayışı hakim kılmamız lazım. Bu vatana, bu toprağa hizmet açısından evimizdeki hanımefendiden, sokağımızı temizleyen temizlik görevlisinden, ilin Valisine kadar astlık üstlük yoktur. Herkes göreviyle büyüktür. Hepiniz değerlisiniz bizim için. Bizler, sizlerin değerliliğinizi mutluluğa çevirmek istiyoruz. Aslında devletin tüm yöneticilerinin üç tane hedefi vardır. Birincisi devletin bekasını sağlamak, ikincisi halkın refahını artırmak, üçüncüsü ise demokratik yaşamın gelişmesini sağlamaktır. Bunları gerçekleştirmek için herkes emri altındakine iyi davranacak, insanların işini kolaylaştıracak.

Ülkemizde 3 milyona yakın kadın çiftçi var. Bunun yüzde 70’i de sizin gibi isimsiz, sigortasız, aile içindeki işletmelerde çalışan insanlar. Sadece yüzde 17’si kendi işinin sahibi olmuş. Biz istiyoruz ki ileriki dönemde her biriniz kendi işinizin sahibi olun. 100-200 kovanınız olsun, işletmenizi kurup oradan para kazanın. Bir araya gelip kooperatif kurun.

Tokatlı Çalışan Yazmalı Kadınlar Grubu Kurulacak

Tokat’ta biz “Tarım Grubu” kurduk. O grubun altında birçok alt grup oluşturduk. Fakat bu işi yapacak kadınlarımız için de ayrı bir grup oluşturmamız lazım. Bu grubun adı da; “Tokatlı Çalışan Yazmalı Kadınlar Grubu” olacak. Bu grup, çok demokratik yollardan oluşacak. Köylerde kadınlar kendi temsilcilerini kendileri seçecek. Köy temsilcilerinin ardından ilçe temsilcisi ve il temsilcisi olacak. Bu kadınlarımızı biz bu şekilde örgütleyeceğiz. Bunu yaparken de Devletimizin destekleri konusunda kadınlarımızı birinci sıraya koyacağız” dedi.

Vali Cevdet Can, konuşmasının sonunda her zaman yaptığı gibi yine son sözü kadınlara verdi. Sertifika almaya hak kazanan kadınlardan birini kürsüye davet eden Vali Can, talepleri dinledi. Kadınların isteklerini yerine getirmek için destek olacağının sözünü verdi. 

Konuşmaların ardından; plastik borudan yaptığı kavalı çalarken kendisini gören Vali Cevdet Can’ın gerçek kaval hediye ettiği Şeyh Nusrettin Köyü’nden Ahmet Duran kaval dinletisi sundu. Bir başka çiftçi ise zurnası ile türküler seslendirdi.

Programın sonunda, Arı Yetiştiriciliği Kursu’nu başarı ile tamamlayan 23 kadın kursiyere sertifikaları verildi. Vali Cevdet Can, sertifika töreninin ardından kadın çiftçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

15 Ekim 2015

Haber M.ÖZDEMİR

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: TOKATLI, ÇALIŞAN, YAZMALI, KADINLAR, GRUBU”, KURULUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı