Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 11:43 Bu haber 9127 kez okundu
 
Seçime 3 Gün Kala Yayınlanan Son anketler
ORC, GENAR ve KONSENSÜS 'ün son Anketleri
SİYASET Haberi
Seçime 3 Gün Kala Yayınlanan Son anketler

ORC, GENAR ve KONSENSÜS  Araştırma Şirketlerinin En  Son Yaptığı Anketler

 

ORC Araştırma, seçimlere 3 gün kala seçmenin nabzını tutan anketi yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan birinci turda yüzde 52,7 oy olacak. Partilerin yarışında ise MHP, HDP'yi geçemiyor.

ORC Araştırma'nın 17-19 Haziran arasında 36 ilde toplam 4250 kişi ile yüz yüze yapılan çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 

Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,7 ile birinci turda seçimden galip çıkan isim olacak.

 

Ankete göre Cumhurbaşkanlığında:

 

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 52.7

 

Muharrem İnce: Yüzde 29.2

 

Meral Akşener: Yüzde 8.6

 

Selahattin Demirtaş: Yüzde 8.4

 

Temel Karamollaoğlu: Yüzde 0,9

 

Doğu Perinçek: Yüzde 0.2

 

 

CUMHUR İTTİFAKI: YÜZDE 54,7 - HDP, MHP'Yİ GEÇİYOR

Ankete göre partiler kıyasıya yarış içerisinde.

Partilerin yarışında son durum şöyle:

AK Parti: Yüzde 44,2 

CHP: 24,5

HDP: 11,9

MHP: 10,5

İyi Parti: 7.4

SP: 0,9

 

 

Açıklanan Son dakika! seçim anketleri.

 24 Haziran için yasaklardan önce açıklanan diğer seçim anketleri ‘de şöyle

 

Türkiye Cumhuriyetinin 3. evresi olarak adlandırılan şahlanış dönemini şekillendirecek olan tarihi 24 Haziran seçimlerine günler kala son dakika seçim anket sonuçları gelmeye devam ediyor. Milyonların oy kullanacağı 24 Haziran seçimleri öncesi merak edilen soruların başında destekledikleri partilerin oy oranları geliyor. Birçok anket şirketi yapmış oldukları sonuçları seçmenle paylaştı. Son seçim anketlerine göre AK Parti'nin, MHP ve diğer partilerin oy oranları belirlendi. Adil Gür araştırma şirketi yapmış olduğu son açıklama ile aylar öncesinden söylediği sonuçların yine aynı şekilde olacağını belirtti. Diğer anket şirketlerinin de yapmış oldukları sonuçlara göre seçimlerde Cumhur İttifakı Millet İttifakı'na karşı ipi göğüslemiş durumda. Peki AK Parti'nin oy oranı ne kadar? Cumhur İttifakı ne kadar oya sahip? 24 Haziran 2018 seçimleriyle ilgili tüm detaylar.

 

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN KAZANACAK"

Kamuoyu araştırma şirketleri de, siyasi partiler gibi çalışmalarına hız verdi. Seçimlere ilişkin son verilen GENAR'dan geldi. GENAR Başkanı İhsan Aktaş; Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın en az yüzde 51 alarak ilk turda seçimleri kazanacağını söyledi.

''HDP BARAJI GEÇSE BİLE...''

Aktaş, elindeki son verilere göre; HDP'nin barajı geçmesi durumunda bile Cumhur İttifakı'nın tek başına iktidara geleceğini söyledi.

 

"İLK TURDA SEÇİM BİTER"

Akşam Gazetesi'ne konuşan İhsan Aktaş, "Geçtiğimiz dönemlerde kritik birkaç seçim atlattık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 51 küsur bir oy vardı Erdoğan'ın almış olduğu ve o seçimi kazandı. Referandumda da 50 üzerinde bir bantta bitti. Referandum zor bir meseleydi. Bir ülkenin 100 yıllık alışkanlığını değiştiriyorsunuz. AK Parti bunu başardı. Şimdi Cumhurbaşkanı oyu düşse nereye kadar düşer. Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oy alt baremdir. Bu anlamda birinci turda iş biter." diye konuştu.

Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirten Aktaş, "Bu da normal almış oldukları vekile göre en az 20-30 avantaj demek. Meclis aritmetiği AK Parti'nin tek başına iktidar olacağı bir aritmetik ortaya çıkarır.

 

SON DAKİKA! SON SEÇİM ANKETLERİ AÇIKLANDI. 24 HAZİRAN İÇİN YASAKLARDAN ÖNCE AÇIKLANAN SON SEÇİM ANKETİ

 

Konsensus Araştırma Genel Müdür Murat Sarı anketle ilgili şu bilgiler verdi: '

'Sonuçları YSK yasakları nedeniyle kamuoyuyla paylaşmayacağız, ancak gelen verilere göre, Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda Erdoğan kazanıyor. Muharrem İnce'nin oyu CHP'nin oldukça üzerinde yüzde 33-34'lerde görünüyor. Burada Akşener'in geçen aylara göre önemli ölçüde oy kaybetmesi önemli etkenlerden birisi. Bir de CHP adayının oylarında parçalı bir yapı var. İnce, sadece CHP'den değil farklı kesimlerden, partilerden de oy alıyor, ittifak partilerinden, İYİ Parti'den, SP'den. Oyunu bu çerçevede yükseltiyor. Ama bizim bulgularımıza göre Erdoğan 24 Haziran'da ilk turda rahat kazanıyor."

İTTİFAK OYLARI NE KADAR?

Konsensus anketine göre 24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 53-55, Millet İttifakı'nın oyu yüzde 35-40 aralığında olacak. Konsensus anket sonuçları yurt içi oyları ile HDP'nin barajı aşamayacağı iddiasında. Murat Sarı şu bilgileri verdi: "HDP bizim anketimizde yurtiçi oylarla barajı aşamıyor.

Çok kritik bir noktada, aşma-aşamama arası bir yerde. Ancak yurt dışı oylarda, AK Parti ve HDP en yüksek oyu alıyor. Dolayısıyla, HDP'nin yurt dışı oyları belirleyici olacak, veriler bunu işaret ediyor." HDP bu seçimde barajı aşamadığı taktirde Cumhur İttifakı 400 vekili de aşarak "anayasa değiştirecek çoğunluğa" ulaşabilir.

 

Kaynak: (Haber7) - haber7com Editör: Haber7
Etiketler: Seçime, 3, Gün, Kala, Yayınlanan, Son, anketler, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı