Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 11:28 Bu haber 8584 kez okundu
 
SAKLI KALMIŞ BİR TARİH ZİLE
- Haberi
SAKLI KALMIŞ BİR TARİH ZİLE

YENİ BİR ZİLE KİTABI YAYIMLANDI

Saklı Kalmış Bir Tarih XV ve XVI. Yüzyıllarda Zile Kazası

 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Murat Hanilçe Zile tarihi ile ilgili bir kitap yazdı.

 "Saklı Kalmış Bir Tarih XV ve XVI. Yüzyıllarda Zile Kazası"  İsimli bir kitapta Zile’nin 15 ve 16. Yüzyılda ki tarihi ile ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

Niksarlı olan hemşerimiz Murat Hanilçe’nin kitabı   Libra kitap tarafından basıldı. Kitap perşembe günü raflarda ki yerini alacak.

 Murat Hanilçe kitabında “Zilelilerin bugün kendilerini başka şehirlerden yaşayanlardan ayrı tutmalarının altında yatan tarihi gerçeğin, Zile’nin 15 ve 16. Yüzyıllarda bugün var olan birkaç ilin toplamından daha büyük bir alana ve nüfusa sahip bir yerleşim merkezi olmasına bağlıyor. Zilelilerinbundan  gurur duyduklarını belirtiyor.

Murat Hanilçe kitabının arka kapak yazısında “Zilelilerin bugün kendilerini çevresindeki illerin bir parçası olarak görememesi tarihten gelen bir gururun parçası olsa gerek ve bu yönüyle Zile sanki Yozgat, Çorum ve Amasya’dan alacaklı gibi durmaktadır.” Diyor.

Murat Hanilçe bu kitabı 2014'te tamamlanan doktora tezinin bir ürünü. Yayımlanması çeşitli nedenlerden dolayı gecikmiş. Tarih Kurumu ve  Zile Belediyesi kitap ile ilenmemiş. Tokat Valiliği Kültür Müdürlüğünün kısaltarak basma teklifini de kendisi kabul etmemiş.

Murat Hanilçe kitabına mahalli  destek bulamayınca  yayım haklarını Libra Kitap’a devretmiş.

Kitap güzel bir dizgi çalışmasıyla yayımlanıyor. Bu hafta piyasada olacak. Ancak baskı sayısı çok az.  O nedenle Zile sevdalılarının kitabı edinmek için ellerini çabuk tutmalarını tavsiye ediyorum.

Benim de henüz okuma fırsatım olmadı. Sipariş verdim. Piyasaya çıkar, çıkmaz gönderecekler. Okuyunca görüşlerimi sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum.

Sayın Murat Hanilçe’yi kutluyor, kitap hakkında bizi bilgilendirdiği için teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

Hulusi Serezli,

 

Murat Haniçe’nin “Saklı Kalmış Bir Tarih XV ve XVI. Yüzyılda Zile Kazası” isimli kitabının arka kapak yazısı aynen şöyle:

“Zile günümüzde Tokat’a bağlı bir ilçe merkezidir. Ne var ki Tokat’tan ayrı bir dünya gibidir. Zileliler kendilerini yakınlarında bulunan Yozgat, Amasya ve Çorum’a da ait hmezler. Enteresandır ki Tokat, Yozgat, Amasya ve Çorum’un tarihini çalışanlar da eserlerine her nedense Zile’yi dahil etmemişlerdir. Esasında ne Zileliler ne de şehir tarihi yazarlarını bu konuda suçlayamayız. 15 ve 16. Yüzyılda Orta Karadeniz şehirlerinin tarihini yazanlar bahsedilen yerleri çalışırken Zile’yi bulamamışlardır. Çünkü büyük bir kaza olan Zile karşılarına çıkmamıştır. O halde Zilelilerin bugün kendi kentli kimliklerini ayrı bir yerde görmeleri çok doğaldır. Daha da enteresan olanı 15 ve 16. asırda Zile kazası sınırları içerisinde dolanırken Yozgat’ın kuzeyinde yer alan Akdağmadeni, Saraykent, Aydıncık, Çekerek, Kadışehri gibi Yozgat ilçelerinin tarihinin de gün yüzüne çıkmasıdır. İşin bir başka boyutuysa Çorum’un Alaca ilçesinin de bu kayıp sanılan tarihin içerisinde Zile’ye bağlı bir biçimde aydınlanmasıdır. Amasya’nın Ilısu ve Alan köylerini de kattığımızda Zile’nin söz konusu asırlardaki idari yapılanması ortaya çıkar. Haliyle, Zilelilerin bugün kendilerini çevresindeki illerin bir parçası olarak görememesi tarihten gelen bir gururun parçası olsa gerek ve bu yönüyle Zile sanki Yozgat, Çorum ve Amasya’dan alacaklı gibi durmaktadır. Elinizdeki bu eser her ne kadar Zile başlığını taşısa da Yozgat, Amasya ve Çorum şehir tarihlerine de önemli katkılar sunmaktadır.” 

 

 

Kitabın Künyesi

Kitabın Adı: Saklı Kalmış Bir Tarih - XV. XVI. Yüzyılda Zile Kazası

Yazan: Murat Hanilçe

Dizi Adı: Tarih: 254

Baskı Adedi: 100

Yayın Yılı: 2018

Sayfa: 600

Ebat: 13,5 x 21 cm.

Kağıt: Enzo 70 gr.

Kapak: Çağlar Yalçın

Cilt/Kapak: 250 gr. Mat, Amerikan Bristol, 4 renk

ISBN/Barkod: 978-605-2380-71-0

Fiyat: 125,00 TL

 

İÇİNDEKİLER

KISALTMALAR LİSTESİ

TABLOLAR LİSTESİ

TEŞEKKÜR

ÖNSÖZ

1. GİRİŞ

Çalışmanın Ana Kaynakları

İslam Hâkimiyetine Kadar Zile

Zile'nin İslam ve Türk Hâkimiyetine Girmesi

Zile'nin Tarihi Coğrafyası ve Coğrafi Özellikleri

Zile'de Osmanlı İdaresinin Kurulması ve Gelişmesi

2. ZİLE KAZASINDA YERLEŞME VE NÜFUS

Yerleşme

Nüfus

3. ZİLE KAZASINDA SOSYAL YAPI

Kaza Merkezinde Sosyal Yaşam

Kırsal Alanda Sosyal Yaşam

4. ZİLE KAZASINDA EKONOMİ

Zile Şehir Merkezindeki Ekonomik Faaliyetler

Kır Ekonomisi

Vergiler

5. XV VE XVI. YÜZYILLARDA ZİLE'DE VAKIF KURULUŞLARI

Cami ve Mescidler

Zaviyeler

Türbeler

Çeşmeler

Medreseler

6. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

EKLER

KAYNAKLAR

DİZİN

 

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: SAKLI, KALMIŞ, BİR, TARİH, ZİLE,
Yorumlar
Haber Yazılımı