Haber Detayı
14 Nisan 2021 - Çarşamba 12:29 Bu haber 9255 kez okundu
 
GÖRÜŞMELER HIZ KAZANDIRDI
ZİLE HABERLERİ Haberi
GÖRÜŞMELER HIZ KAZANDIRDI

GÖRÜŞMELER HIZ KAZANDIRDI

 

Süreyya bey Barajı (Yeni adı ile Çekerek Barajı) Zile Sulamasında; Zile, Maşat, Reşadiye  yönünde kanal çalışmalarına  yeniden başladı.

Geçtiğimiz yılın sonunda inşaatına ara verilen sulama kanal inşaatında Ak Parti Tokat milletvekilleri Özlem ZENGİN, Yusuf BEYAZIT, Mustafa ARSLAN’ın yoğun gayretleri ile yeniden çalışmalar başladı.

 

Kanalda şu ana kadar Ahmet’in köprüsü ile Akçakeçili köyü virajına kadar olan bölümede boru döşeme işi   yapılmış durumda olup inşaat Reşadiye köyü istikametine doğru hızla devam ediyor.

 

Kanala döşenen dev borular 3,80 metre çapında olup 6 metre uzunluğunda. Her bir borunun yaklaşık 100 bin lira değerine olduğu belirtiliyor.

 

İnşaası devam eden Aşağı Çekerek olarak adlandırılan sulama kanalları projesi tamamlandığında: Zile, Maşat ve  Reşadiye ovalarında yer alan 55 bin 550 dekar tarım arazisi modern sulama şebekesine kavuşacak.

 

Projenin ile birlikte Zile’ye bağlı 11 adet köy ( Reşadiye, Salur, Yalın yazılı, Büyüközlü, Ağcakeçili, Yapalak, Narlıkışla, Karaşeyh, Haremikışla, Eskiderbent ve Kazıklı Köyleri )  sulama imkânına kavuşacaktır.

24.970 dekarı cazibe ile 30.580 dekar arazi ise pompaj sistemi ile olmak üzere toplam 55 bin 550 dekar tarım alanı suya kavuşacak olup.

Sulu tarımın başlaması ile birlikte yıllık bölgede 200 milyon lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

 

 

 

Zile Sitesi olarak projenin devam etmesi için gayret sarf eden Tokat Ak Parti milletvekilleri; Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt ve Mustafa Aslan ile Zile İlçe Başkanı Mustafa Taştan’a teşekkür ediyor. Kanal inşaatının bir an önce bitirilerek faaliyete geçirilmesi konusunda ilgilerinin devamını diliyoruz.

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: GÖRÜŞMELER, HIZ, KAZANDIRDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı