Haber Detayı
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 18:22 Bu haber 7913 kez okundu
 
BAŞKAN SARGIN Zile’nin Tarihine Sahip Çıktı
ZİLE HABERLERİ Haberi

BAŞKAN SARGIN  Zile’nin Tarihine Sahip Çıktı

 

 

Durmelik Sokak Başlıklı Yazımız Ses Getirdi.

 

Zile Belediyesi 1.000 yıllık tarihi sokağımıza sahip çıktı.  Durmelik Sokağında tarih canlandı.

Belediye Başkanı Şükrü Sargın Durmelik Sokağına bin yıllık tarihini anlatan bir tanıtım levhası astırdı.

1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’yu fetheden Selçuklu Sultanı Alparslan’ın komutanlarından ve Danişmendiler Devleti’nin kurucusu Danişmend Ahmet Gazi Zile’yi 1073 yılında fethetmişti.

 

Şehrin fethi sırasında cereyan eden kanlı savaşlar sırasında Danişmend Melik Ahmet Gazi tam bu sokağın başına geldiği zaman gaipten gelen bir ses tarafından “Dur Ya Melik!” diye uyarılmıştı. Melik Şah duyduğu bu sesten sonra savaşa  son vermişti. O günden itibaren bu sokağın adı “Dur-Melik Sokağı” olarak kalmıştı.

 

Zile’nin ve Türkiye'nin en eski Türkçe isimli sokağı olma özelliğini  taşıyan Durmelik Sokak Cumhuriyet Caddesinde, Adliye Sarayının yanından başlayarak MNG Kargonun önünden Şair Talibi ve Habeş Ali Caddelerine  doğru uzanıyor. Durmelik Sokak 1000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip bulunuyor.

Yapılan tanıtım levhasının üzerine belediyenin sokak isimini gösteren tabelası henüz asılmadı. Yapılan levhanın hemen üstüne sokak adının yazılı olduğu bir Sokak isim levhası asılmalıdır. Aksi halde tanıtım levhasının asılma sebebi anlaşılmayacaktır. Ayrıca levha önüne araçların park etmesi de engellenmelidir.

 

Geçtiğimiz yılın sonunda 20.12.2020 Tarihinde Zile Sitesinde Durmelik Sokak ile ilgili olarak bir yazı yayınlamıştık. Bu gün o yazımızı okumayanlar  için aşağıda  tekrar yayınlıyoruz.

O yazımızda; Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sarğın’a seslenerek Durmelik Sokağın unutulmaya başlanayan hikayesini gelecek nesillere aktarmak, hatırasını yaşatmak için hikayesinin bir levhaya yazılarak Durmelik Sokak girişine asılmasını, hemşerilerimiz adına rica etmiş, tarihi sokağımızın muhteşem hikayesinin yaşatılmasını talep etmiştik.

Sayın Sargın önerimize sessiz kalmadı. Zile’nin bu en eski sokağına Belediye olarak sahip çıktı. Durmelik Sokak girişine Sokağın tarihini anlatan güzel bir tanıtım levhası astırdı.

 

Günümüzde televizyon dizilerine konu olan Selçuklu Sultanı Melih Şah’ın Zile’yi fethi sırasında yaşadığı ve sokağa  DURMELİK SOKAK isminin verilmesine vesile olan  ilginç tarihi olayı anlatan hikayesi 100x70 cm ebadında, mermer ve pirinç levha üzerine   yazıldı.  

Adliye Sarayının  bahçe duvarının sağ yan köşesinde yer alan duvar  üzerine yerleştirilerek olay anıtlaştırıldı. Durmelik sokağın girişine asılan Levhada aynen şunlar yazıldı.

 

 

 

DURMELİK SOKAĞIN

TARİHÇESİ

ZİLE MALAZGİRT SAVAŞI İLE

ANADOLU’YU FETHEDEN

SELÇUKLU SULTANI ALPASLAN’IN

KOMUTANLARINDAN

MELİK AHMET GAZİ  TARAFINDAN

1073 YILIDA FETHEDİLMİŞTİR

MELİK ŞAH,

BU SOKAĞIN BAŞINA

GELDİĞİ ZAMAN

“DUR YA MELİK” DENİLMİŞ

ONUN İÇİN SOKAĞIN ADI

“DURMELİK SOKAK”

OLMUŞTUR.

(Kaynakça: Müftü Arif Kılıç. Zile Tarihi Çağıltı Dergisi 1961-1962)

 

 

Rahmetli Zile eski Müftülerinden Arif Kılıç’ın; Çağıltı Dergisinde, 1961-1962 yıllarında yayınlanan Zile tarihi ile ilgili yazılarında “Durmelik Sokak” ile ilgili olarak aşağıda ki bilgilere yer verilmişti.

 

 

DÜRMELİK SOKAĞININ TARİHÇESİ

 

 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’yu fetheden Selçuklu Sultanı Alparslan’ın komutanlarından ve Danişmendiler Devleti’nin kurucusu Danişmend Ahmet Gazi 1073 yılında Zile’yi fethetmiştir.

 

 Zile’nin Danişmend Ahmet Gazi tarafından fethi Danişmendnâme’de de geçmektedir. Halk arasındaki söylentilere göre Melik Ahmet Gazi bu sokağın başına geldiği zaman “Dur Ya Melik!” denmiş; onun için buranın adı “Dur-Melik Sokağı” kalmıştır.

Böyle bir halk rivayeti var ise de bu sokağın ismi icin 723 yılında ölen İlhanlıların ümerasından Arslan Bey’in kızı Dürrümelik Hanım’a da nispet edilmektedir.

Her iki rivayet dikkate alındığında Durmelik Sokak, Zile’nin Türkçe isim verilen ilk sokaklarından biridir.

(Kaynak: Müftü Arif Kılıç, Zile Tarihi, Çağıltı Dergisi 1961-1962) “

 

Hulusi Serezli ve Zile Sitesi adına Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sarğın’a gösterdiği duyarlılık için tüm hemşerilerimiz  adına tekrar teşekkür ediyoruz. Darısının Kaleye çıkış yolu önünde bulunan küçük parka yapılmasını istediğimiz (Eski Çavdaroğlu evi önü) Sezarın ünlü Veni-Vidi-Vici sözlerinin yazılı Anıta diyoruz.

Zileye her gelen turistin sorduğu Mektup nerede sözüne "İşte Sezarın mektubu" diye gösterebileceğimiz antik görünümlü anıtın öncelikle yapılması talebimizi tekrar ediyoruz.  Başarılar Diliyoruz.

 

20.12.2020 Tarihinde Zile Sitesinde yazdığımız Durmelik Sokak ile ilgili olarak yazdığımız aşağıda tekrar yayınlıyoruz.  

 

DURMELİK SOKAK

Zile'nin İlk Öz Türkçe İsimli Sokağı

 

Geçen gün Adliye yanındaki MNG kargoya gittim.  İlkokulu Altunyurt İlkokulunda okumuştum. Okula her gün bu sokaktan geçerek gelirdim.  Öğretmenlerimizin sokakla ilgili anlattığı güzel bir hikâye vardı. Hikâyeyi bilen herkes sokakta yürürken gururlu. Bir evliyanın kabri önünden geçiyormuşçasına saygılı olurdu.

 

Cumhuriyet Caddesinden “Durmelik Sokak’a girince hiç değişmediği okul yıllarımdaki hali ile durduğunu gördüm. Tek eksiği vardı. Bu tarihi sokağımızın isim levhasını göremedim. 

Öğretmenlerin anlattığı hikayesi aklıma geldi. Sanıyorum bugün Durmelik Sokağının hikayesini bilen çok az sayıda insan kalmıştır. 

 

Birkaç yıl sonra onlarda olmayacaklar. O anda Zile’nin bu değerli sokağının hikayesinin unutulmaması için bir şeyler yapmaya karar verdim.

 

Bilgisi olabilecek kişileri aradım. Sonunda doğru bilgileri Değerli Dostum Bekir Altındal bana ulaştırdı.  Rahmetli Müftü Arif Kılıç’ın; Zile Çağıltı Dergisinde, 1961-1962 yıllarında yayınlanan Zile tarihinde yer alan “Durmelik Sokak” ile ilgili bölümü gönderdi. Bilgiler net. Açık ve Abartısızdı.

 

Rahmetli Arif Kılıç konuyu O kadar güzel ve sade anlatmış ki noktasına ve virgülüne dokunmadan DURMELİK SOKAĞI ‘ın başına, bilgi ve belge olarak asılacak nitelikte idi. Arif Kılıç şöyle yazmıştı;

 

DÜRMELİK SOKAĞININ TARİHÇESİ

 

 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’yu fetheden Selçuklu Sultanı Alparslan’ın komutanlarından ve Danişmendiler Devleti’nin kurucusu Danişmend Ahmet Gazi 1073 yılında Zile’yi fethetmiştir.

 

 Zile’nin Danişmend Ahmet Gazi tarafından fethi Danişmendnâme’de de geçmektedir. Halk arasındaki söylentilere göre Melik Ahmet Gazi bu sokağın başına geldiği zaman “Dur Ya Melik!” denmiş; onun için buranın adı “Dur-Melik Sokağı” kalmıştır.

Böyle bir halk rivayeti var ise de bu sokağın 723 yılında ölen İlhanlıların ümerasından Arslan Bey’in kızı Dürrümelik Hanım’a nispet edilmektedir.

Her iki rivayet dikkate alındığında Durmelik Sokak, Zile’nin Türkçe isim verilen ilk sokaklarından biridir.

(Kaynak: Müftü Arif Kılıç, Zile Tarihi, Çağıltı Dergisi 1961-1962) “

 

Şimdi Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sağın’dan tüm hemşerilerimiz adına bu kısa bilgiyi Bir tabelaya veya mermere ya da daha uygun bir materyal üzerine yazdırarak Durmelik Sokağının başına Adliye Bahçesinin duvarına astırmalarını hemşerilerim adına rica ediyorum.

 

20Aralık 2020 Zile Sitesi

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı