Haber Detayı
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 18:42 Bu haber 7989 kez okundu
 
ZİLE HABERLERİ Haberi

Görevde 2.Yılını dolduran Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın bugüne kadar gerçekleştirdiği hizmetleri Zile Sitesi'ne  anlattı. 

Bu güne kadar yaptığı hizmetleri  2 ayrı broşür ile kamu oyuna da  açıklayan Başkan Sargın web sitemizin sahibi Hulusi Serezli ile yaptığı söyleşide şunları söyledi. 

Disiplinli ve tasarruf sağlayan bir bütçe sağlandığını özellikle vurgulayan Başkan Sargın: “Bütçe disiplini bizim önceliğimiz oldu. Dedi.”

“Bir taraftan eski yönetimden kalan borçları ödemeye çalışırken, diğer yandan da Zile’nin geleceğini planlamaya çalışıyoruz. Belediyede hesabını bilen bir belediyecilik anlayışını egemen kıldık. Bütçede disiplini sağlayarak, tasarruf sağladık, Zile’nin geleceğini inşa edecek projeleri bir,bir hayata geçiriyoruz. İki yıl içerisinde 22 milyon lira borç ödedik. “ Dedi.

İki yıl içinde gerçekleştirdiği hizmetleri aşağıdaki başlıklar altında toplayan Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın sözlerine şöyle devam etti.

 

Çalışanlarımıza Destek Olduk.

 

İşe çalışanlarımızın ücretlerini iyileştirmek ile başladık. Yapılan Toplu Sözleşme ile çalışanlarımızın ücretlerinde yüzde 20 artış sağlandık. 3 bin 100 liranın altında ücret alan çalışanımız kalmadı. 2005 yılından kalan işçi ikramiyelerini bile ödedik.

 

Su Sayaçları Ölçüm ve Ayar Kalibrasyon İstasyonu

 

Abonelerimizin mağduriyetini gidermek amacı ile bölgede bir ilk olan Bakanlık Onaylı Su Sayaçları Ölçüm ve Ayar Kalibrasyon İstasyonu kurduk. Sayaçlarının test, bakım ve onarım işlemlerini artık biz yapıyoruz. Kurduğumuz İstasyonu sayesinde 1 milyon 500 lira tasarruf sağlandık.

 

1000 yıllık ata tohumu Karakılçık buğdayı

Belediye olarak, ata tohumu Karakılçık Buğdayının üretim ve yaygınlaştırma projesini hayata geçirdik. İstasyon mahallesinde bulunan belediye arazisinde Karakılçık Buğdayını toprakla buluşturduk.1000 yıllık ata tohumunun ilçemizde yetiştirilmesi için çalışma başlattık.

 

İyi şeyler iyi planlama ile oluyor.

Belediyemizin stratejik plan hazırlama zorunluluğu olmamasına rağmen, “İyi şeyler iyi planlamayla olur” anlayışından hareket ederek planlamaya önem verdik. Belediyemizdeki yönetsel kararların planlamaya dayanan orta ve uzun vadeli bakış açısıyla şekillendirilmesi için, belediyemizdeki mevcut idari ve beşerî kapasitenin stratejik planlama anlayışı doğrultusunda geliştirilerek, yeni bir yönetim kültürünün mevcut yapıya uyarlanması sağladık.

Elektriğimizi kendimiz Üreteceğiz

Belediyenin en önemli giderlerinden olan elektrik giderlerini karşılamak Fazlasını devlete satmak amacı (GES) Güneş Enerjisi santralini kuruyoruz. 20 milyon lira maliyeti olan bu proje için gerekli yatırım izinlerini aldık.Tesis faaliyete geçince hem tasarruf yapacağız hem de ilave kazanç sağlayacağız.

Yol ve Asfalt Çalışmaları

 

Vatandaşlarımızın yaşam standartlarını iyileştiren, günün her saatinde rahatça kullanabilecekleri alt yapı yatırımlarını bütçe olanaklarımız ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda yapmaya devam ediyoruz. 61.000 m2 parke 78.000 m2 Asfalt yaptık.

Belediye Bağı

Karadini mevkiinde bulunan 10 dönümlük Belediye bağını halkın hizmetine açtık. Hemşerilerimizin Belediye Bağı’ndan ücretsiz olarak yararlanmasını sağladık.

Sosyal sorumluluk projelerimiz

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaşlı ve evden çıkamayan yatalak hastalara evde tıraş hizmeti vermeyi başlattık. Gıda yardımı yapmaya devam ediyoruz.Yoksullar için ücretsiz market açtık.

Sokak Hayvanlarına Sahip çıkıyoruz.

Hastanemizle protokol yaparak yemek atıklarının sokak hayvanlarına verilmesini sağladık. Çarşamba günlerini hayvanlar için beslenme günü yaptık. İsrafı önledik. Onları bakımlarını yapıyoruz.

 

Eğitimde Belediye İş birliği

Okullarımızda öğrencilerimize ve öğretmenlerimize çevre ile ilgili eğitimler, kampanyalar yarışmalar düzenledik, çevre dostu ürünler hediye ettik. Çevre ve şehircilik Bakanlığından personeller eşliğinde tüm bölge protokolümüz ve ilçemizin ev sahipliğinde seminerler düzenledik. Geri dönüşüm defileleri yaptık, resim sergileri açtık, mahalle toplantıları yaptık. Muhtarlarımız ve halkımızla çevre eğitimleri düzenledik. Her hafta mahalle temizlikleri yaptık.

Taziye Aracı

Vefat eden hemşerimizin yakınlarını ziyaret edip onları teselli etmek, ölümün hakikatini ve hikmete bakan yönünü anlamak ve anlatmak güzel geleneklerimizden birisidir. Bu adabın taziye evinin önüne kurulan çadırlarda sürdürülmesi, iklimsel koşullardan dolayı çok kullanışsız olmakta idi. Bu düşünceyle, içinde her türlü donanımı bulunan bir taziye aracını hibe yoluyla belediyemize kazandırdık.

Köylere İnternet Hizmeti

Covid küresel salgını yaşadığımız bu zorlu günlerde, her biri geleceğimiz olan çocuklarımızın EBA eğitimini alabilmeleri için Zile’ye bağlı Ali Hoca, Karşıpınar ve Yaylakent köylerimize; uydu interneti kurduk ve öğrencilere tablet dağıtımı yaptık.

 

Zile Kültür ve Turizm Envanteri Projesi

Zile’nin Kültür ve Turizm Envanterini hazırlandık.

Zile’nin turizm sektöründeki payının artırmak, sahip oluğu kültür ve turizm potansiyelini ortaya çıkarmak. Zile’de faaliyet gösteren tüm turistik işletmeleri, konaklama ve seyahat ve yiyecek-içecek sektörleri ile yerel ürün ve hediyelik eşya ve ürün satışı yapan işletmeleri tanıtım amacı ile ( zileturizm.com) isimli bir web sitesi kurduk.

 

Eski Çöp Alanı Rehabilitasyonu

Hazırladığımız” Eski Çöp Alanının Rehabilitasyon” Projemiz Bakanlıkça onaylandı. Bu projeye paralel olarak: Aktarma ve Transfer İstasyonu Projesini de kendi imkânlarımızla hayata geçirdik.

Atık Su ve Arıtma Tesisine Destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının enerji teşvikinden yararlanarak, Atık Su Arıtma Tesisi elektrik giderinin 50’sini hibe olarak aldık. Ayrıca tesiste oluşan arıtma çamurlarını da organik gübre olarak kullanmayı hedeflemekteyiz.

Halk Masası

“Yönetim halka hizmetin bir aracıdır” Anlayış ile belediye faaliyetlerine hemşerilerimizin katkısını sağlamak. Dilek ve şikâyetlerini dinlemek. Çalışmalarımızda onlardan da yararlanmak, amacı ile Halk Masası kurduk.

 

Zile Belediyesi kültür ve Sanat Evini hizmete açtık.

Zileli hanımların, sanatçı ve sanatseverlerin yararlanması, etkinlikler yapabilmesi için Geleneksel bir Zile Kültür ve Sanat Evi açtık.  

Zileli hanımlarının ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerin satışını yapabilecekleri yeni pazarlar oluşturmak, üretimlerini ekonomiye kazandırmak, aile bütçelerine katkı sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor.

 

Türkiye’de Bir İlk Anons Sistemi

Türkiye’de ilk olarak Zile Belediyesi tarafından uygulanan belediye hoparlöründen yapılan sesli anonslara otomatik olarak mobil android ve ios cihazlar üzerinden ulaşılabilen sesli anons, ilan sistemini hemşerilerimizin hizmetine sunduk,

Zile Müzesi

Kale içindeki eski Kışla binasının restorasyonu tamamlandı. Burada kurulacak olan 1000 m² kapalı alana sahip Şehir Müzesinin açılış çalışmaları son aşamaya geldi. Kent Müzesinde Zile’mizin geleneksel el sanatları, Zile mutfağı, çocuk oyunları ve ev yaşamı ile ilgili eserleri sergileyeceğiz.

Zile’nin sembolü konumundaki Zile Kalesi’ne, bir Millet Bahçesi yapmayı planlıyoruz. Kalenin Restorasyonu ve 20 dönüm olacak Millet Bakçesi için Çevre düzenlemesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

 

Eski Zile Evleri

İpek, Topçu, Kabutlu ve Sepetçi Sokakları içerisinde bulunan tarihi 141 adet evin cephe ve çatı restorasyon projeleri hazırlanmış olup uygulama aşamasınadır.

Uzun Çarşı

Uzun Çarşı için hazırladığımız 165 işyeri ve 65 farklı meslek grubunu bünyesinde bulunduran tarihi Zile Uzun Çarşısı’nın restorasyon ön fizibilite Projesini Kültür Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduk. Projemiz İçişleri Bakanlığı gündemine alındı.

Tarıma Destek

 

Zile’miz Başkent Üniversitesi’nin kampüs alanı içerisine alındı. Başkent Üniversitesi Tarım Enstitüsü Zile’de akademik çalışmalar yaparak İşsizliğin önlenmesi ve tarımın geliştirilmesi için çalışmalar yapacaklar. Covid küresel salgını nedeniyle ara verilen proje, Zile’deki göçü durdurmayı, alternatif yaşam alanları oluşturmayı ve iş imkânları sağlamamayı hedefliyor.

Sakin Şehir

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Sakin Şehir olmaya aday gösterildik. Sakin Şehir olabilmek için gerekli 71 kriterlerin sağlanması için çalışmalarımız devam ediyor.

 

Zile Sitesi olarak Web sitemize bilgi veren Sayın Başkan Şükrü Sargın’a teşekkür ediyor, görevinde başarılar diliyoruz.

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı