Haber Detayı
11 Ekim 2015 - Pazar 15:36 Bu haber 27197 kez okundu
 
ZİLE ÇÖREĞİ UNUTULUYOR
ZİLE MUTFAĞI Haberi
ZİLE ÇÖREĞİ UNUTULUYOR

Son yıllarda Ramazan ayından, Ramazan ayına ortaya çıkan nostaljik Zile çöreği artık unutulmaya başladı. Çok değil bundan 25- 30 yıl öncesine kadar aranan sofraların vazgeçilmezi olan Zile çöreklerini bu günlerde nerede ise yaşlılar dışında bilen kalmadı.

Bu günlerde tek cins olarak üretimi yapılan Zile çöreği Nohut mayası ile mayalanır çeşitli boyutlarda  imal edilir, herkes tarafından çok sevilirdi. Sadece Zile'ye özel  olan bu ürünümüzü Tek çeşit de olsa  imal ederek unutulmamasına çalışanları  bunu devam ettirenleri kutluyoruz. Okul kantinlerine şimdiki tost sandviç hamburger gibi yiyecekler girmeden önce,  Okul önlerindeki  satıcıların tablalarında  simit ile birlikte küçük Zile çörekleri satılır çocuklar çok severdi. Bilhassa Ramazan aylarında en itibarlı  iftarlık  olarak kabul edilirdi. Gelin olacak kızlara hediye olarak gönderilirdi.

Üzerine bir çubuğa bağlı horozlu şeker  dikilerek oruca  yeni başlayan  çocuklara ilk oruç hediyesi olarak verilir, Misafirlere ikram edilir, uzaktaki  yakındaki dostlara hediye gönderilirdi. Revaniye benzeyen çok güzel bir tatlısı da yapılırdı. Son yıllarda Tokatlılar Zile’den aldıkları Zile Çöreğini kendilerince çeşitli biçimler vererek  imal etmeye çalışıyorlar. çeşitli şekiller  vererek, ceviz,üzüm gibi katkılar ilave ederek değişik tatlar  elde etmeye çalışıyorlar.

Hiçbir zaman Zile de imal edilenin lezzet ve rayihası tutturulamıyor. İyi de yapıyorlar. Zile Çöreği  keşfedilirse paskalya çöreği gibi ünlü bir pasta, çörek çeşidi olabilir. O şimdi Zile de kendisi ile ilgilenilip keşfedileceği, Türkiye ve Dünya mutfaklarına tanıtaılacağı günü bekliyor.  Pasta ve  yemek uzmanları,  fırın ve mutfak gönüllüleri Zile Çöreği sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Hulusi Serezli  

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: ZİLE, ÇÖREĞİ, UNUTULUYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı